Bosna Hersek'teki protestolar

Bosna Hersek'teki protestolar
Dışişleri Bakanlığı: "Bosna Hersek vatandaşlarına, ifade ve gösteri hakkını kullanırken, şiddete başvurmamaları ve şiddeti teşvik edenifadeler kullanmaktan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz

Dışişleri Bakanlığından, Bosna Hersek vatandaşlarına, "ifade ve gösteri hakkını kullanırken, şiddete başvurmamaları ve şiddeti teşvik eden ifadeler kullanmaktan kaçınmaları" çağrısında bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve Türk halkının, Bosna Hersek'te yaşanan olayları üzüntüyle, yakından takip ettiği belirtildi.

"Bosna Hersekli kardeşlerimizin sorunlarını ve taleplerini duyurmak, çözümsüzlüklere karşı tepkilerini göstermek amacıyla barışçı gösteri yapma haklarına saygı duyulmakla beraber, gösteriler sırasında hukuk içinde kalınması ve şiddetten uzak durulması gerektiğine inanılmaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, "Kamu binalarının yakılması, bütün Bosna Herseklilerin özenle koruması gereken cumhurbaşkanlığı binasına zarar verilmesi ve çok sayıda polisin yaralanması Bosna Hersek'in ihtiyaç duyduğu barış, güvenlik ve istikrar ortamına zarar vermektedir" denildi.

Olaylar sırasında Bosna Hersek arşivlerinin hasar görmesinin duyulan üzüntüyü daha da artırdığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bosna Hersek vatandaşlarına, ifade ve gösteri hakkını kullanırken, şiddete başvurmamaları ve şiddeti teşvik eden ifadeler kullanmaktan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Olaylarda yaralanan Bosna Hersek vatandaşlarına ve güvenlik güçleri mensuplarına acil şifalar diliyoruz. Bosna Hersek'in bir kısmı Dayton sisteminden, bir kısmı yönetişim hatalarından kaynaklanan sorunlarına çözüm, Bosna Hersekliler tarafından ve hukuk düzeni içinde kalınarak bulunabilir. Her zaman Bosna Hersek halkının yanında olan Türkiye, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Bosna Hersek'in sorunlarının çözümü için destek ve yardımlarını sürdürecektir."

Muhabir: Duygu Bayar Ekren
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com