Bosna Hersek'teki sel felaketine Bursa'dan yardım eli

Bosna Hersekteki sel felaketine Bursadan yardım eli
Bursa Valisi Karaloğlu: "Tarihi bağlarımızın olduğu ve kardeş olarak kabul ettiğimiz bir ülkenin başına gelen bu felakette Türkiye ve Bursa olarak ilgisiz kalamazdık"

BURSA (AA) - Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bosna Hersek'teki sel felaketine ilişkin, "Tarihi bağlarımızın olduğu ve kardeş olarak kabul ettiğimiz bir ülkenin başına gelen bu felakette Türkiye ve Bursa olarak ilgisiz kalamazdık" dedi.

Karaloğlu, valilik binasında, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek ile düzenlediği basın toplantısında, Bosna Hersek'te yaşanan son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaralarını sarmak için yardım kampanyası  başlattıklarını söyledi.

Soma'dan sonra kardeş ülke Bosna Hersek'te de büyük bir felaket yaşandığını hatırlatan Karaloğlu, ülkenin üçte birinin sular altında kaldığını, yaklaşık 1 milyon kişinin selden etkilendiğini ifade etti.

Büyük bir nüfusun evsiz kaldığını, barınma ve beslenme ihtiyacı duyduğunu belirten Karaloğlu, bu zorlukların benzerini Van depreminde vali olarak görev yaptığı sırada yaşadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bosna Hersek nüfusu 4 milyon olan küçük bir ülke. Nüfusunun dörtte birinin evsiz kalması, barınma ve beslenme ihtiyacının doğmuş olması büyük bir problemdir. Tarihi bağlarımızın olduğu ve kardeş olarak kabul ettiğimiz bir ülkenin başına gelen bu felakette Türkiye ve Bursa olarak ilgisiz kalamazdık. Bosna Hersek ile ilgili iki yönlü çalışma yapacağız. Ayni yardımlar toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Ayrıca, 3 kamu bankasında açtığımız hesaplarda toplanan nakdi yardımlar da Kızılay ve AFAD üzerinden Bosna Hersek'e gönderilecek. Oradaki insanların, beslenme, barınma ve evlerinin tekrar tamiratıyla ilgili her türlü ayni yardıma ihtiyacı var. Bursa'dan Bosna'ya güçlü bir yardım eli ulaştırmak istiyoruz."

- "Dost ülke olduğumuzu gösterme zamanı"

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Bursa'nın Türkiye ve Bosna Hersek arasında köprü görevi gördüğünü söyledi.

Bosna'da okulların, evlerin ve binaların sel suları altında kaldığını anlatan Altepe, şöyle konuştu:

"Oradaki insanların yatacak yatakları, üzerine giyecekleri, sarılacakları battaniyeleri bile yok. Dostluk iyi günde kötü günde belli olur. Büyükşehir olarak bizden talep edilen çekyat ve battaniyeden oluşan iki tır eşyayı perşembe günü yola çıkaracağız. Bosna gibi dost, kardeş ülkemizin başına böyle bir felaket geldiyse bizler de bunu fırsata çevirelim. Türkiye'nin gerçek dost ve ilk yetişen ülke olduğunu gösterelim. Bursa'nın da en iyi dost olduğunu ve yaraları sarmada en önce koştuğunu gösterelim. Bunun için belediye ekiplerimiz orada olacak ve eksiklikleri tespit edecek."

Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek ise sel felaketinden sonra ülkede incelemelerde bulunduğunu, birçok bölgenin heyelan tehlikesi altında olduğunu aktardı.

Çilek, yardımda bulunmak isteyen vatandaşların konsolosluğu arayabileceklerini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com