Bosna'da hükümetsiz bir yıl geride kaldı

Bosna'da hükümetsiz bir yıl geride kaldı
Bosna-Hersek'te geçen yıl 3 Ekim'de yapılan seçimlerin ardından Türkiye'nin ve uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen hala hükümet kurulamadı.

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en ağır katliamların, sistematik tecavüzlerin, soykırımın yaşandığı Bosna Hersek'te, 14 Aralık 1995'te imzalanan Dayton Barış Anlaşması silahları susturdu, ancak ülkeyi karışık bir siyasi düğümle baş başa bıraktı.

16 yıl öncesine kadar birbirleriyle savaşan, ancak bu anlaşmayla ülkenin kurucusu olan üç etnik yapının kendine özgü siyasi yapılanması, Bosna Hersek'i dünyanın en karışık idaresinin hüküm sürdüğü devletlerden biri haline getirdi.

Topraklarının yüzde 49'unu oluşturan Sırp Cumhuriyeti ile yüzde 51'ine sahip 10 kantonlu Bosna-Hersek Federasyonu ve bir küçük özerk bölgesi (Brçko) bulunan ülkede, halkın geleceğine umut vadeden seçimler, savaşın ardından 6. kez geçen yıl 3 Ekim'de yapıldı.

Seçimlerin üzerinden 1 yıl 2 gün geçmesine rağmen Bosna-Hersek'te devlet seviyesinde hükümet hala kurulamadı. Hükümetin kurulamaması ise her geçen gün ekonomisi kötüye giden ülkede, özellikle henüz savaşın yaralarını dahi saramamış halkı daha da karamsarlığa sürüklüyor.

Özellikle bakanlıkların dağılımı konusunda anlaşamayan siyasi parti liderlerinin uzlaşmaz tavırları, ekonomik krizden önemli ölçüde etkilenen ve ekonomisi her geçen gün kötüye giden Bosna-Hersek'te hükümetin kurulması konusunda umutların iyice tükenmesine yol açtı.

Başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen aradan geçen süreç içerisinde Bosna-Hersek'te devlet seviyesinde hükümet kurulamadı.

Sırpların ''bağımsızlık'', Hırvatların ''üçüncü entite'' (otonom yapı) talebi gibi tartışmalarla günlerin geçtiği Bosna-Hersek'te, özellikle etnik gerginlik son haftalarda futbol sahalarında kendini göstermeye başladı. 15 yıl önce acı savaş yaşayan ülkede son haftalarda futbol sahalarında yaşanan etnik temele dayalı kavgalar uluslararası toplumu korkutuyor.

Piyasada para yok

Ekonomisi her geçen gün kötüye giden ülkede, resmi rakamlara göre işsizlik yüzde 43.

Tüketim mallarına sürekli zam gelmesine karşın, ücretlerin sabit tutulduğu ülkede, piyasada para olmaması nedeniyle de''takas ekonomisi'' canlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com