Bosna'da işçiler ayaklandı

Bosna'da işçiler ayaklandı
Siyasi yozlaşma ve yolsuzluk kıskacında yaşam mücadelesi veren Bosnalı işçiler, Tuzla’da ayaklandı!

Dita, Konjuh Guming, Polihem ve Poliolchem fabrikalarının iflas etmesiyle işsiz kalan, sosyal haklarını talep eden ve yedi aydır her Çarşamba günü Tuzla Kantonu Hükümet Binası önünde eylem yapan işçiler, son üç haftadır Tuzla Kanton Başkanı Çauşeviç’ten randevu almayı bekliyorlardı.

Randevu talepleri yanıtsız kalan işçiler, bugün sabah saatlerinde aralarında savaş gazilerinin de bulunduğu vatandaşların da desteğiyle büyük bir gösteriye dönüşen bir eylem yaptılar. Hükümet binasını yumurta ve taş yağmuruna tutan göstericilerin bir kısmı parlamento binasını bastı.

Bosna polisine bağlı özel kuvvetlerin müdahalesiyle parlamento binasından uzaklaştırılan göstericilerden 12’si işçi olmak üzere 22 vatandaş gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında facebook üzerinden halkı işçilere destek vermeye çağıran Aldin Şiranoviç’in de var. Aldinoviç’in gözaltına alınmadan önce polis şiddetine maruz kaldığı bildiriliyor.

Barikat kurarak şehir merkezindeki ana yolları kapatan vatandaşlar polisin orantısız güç kullandığına ve parlamentonun işsiz kalan vatandaşların sorunlarını çözmek için her hangi bir girişimde bulunmadığına dikkat çekiyorlar. İşçi temsilcisi Polihema Kopiç Klix’e verdiği demeçte, polisin müdahale etmeye hakkının bulunmadığını belirtti ve olayların büyümesinden dolayı Özel Kuvvetler şefi Cevat Koroman ve Tuzla Kantonu İçişleri Bakanı Zoran Teofiliç’i sorumlu tuttu; “Özgürlüklerimizi elimizden aldığınızda bize mücadele etmekten başka bir çare bırakmazsınız” dedi.

Eylemlerde, Tuzla Sağlık Merkezi Acil Servis biriminin bildirdiğine göre ikisi polis olmak üzere toplam 23 kişi yaralandı.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com