Bosna’da yeni toplu mezar bulundu

Bosna’da yeni toplu mezar bulundu
Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna yakınlarında yer alan Haciçi'ye bağlı Mişeviçi köyünde, yeni bir toplu mezar tespit edildi.

Sırp birlikleri tarafından 1992 yılında bölgede katledilen Boşnaklar'ın gömüldüğü mezarın bulunması üzerine kazı çalışması başlatıldı.
 
Bosna-Hersek Kayıplar Arama Enstitüsü sözcüsü Leyla Çengiç, Bosna-Hersek Savcılığı'nın talimatı üzerine açılan toplu mezarda, çok sayıda insan kemiği ve özel eşya tespit edildiğini bildirdi.
 
Kazı çalışması başlatılan toplu mezarda şu ana kadar birçok kişiye ait kemikler bulunduğunu belirten Çengiç, "Kazılarda birçok kemik, kafatası ile 12'ye 5 kala durmuş bir kol saati bulundu. Şimdiye kadar iki Boşnak kurbana ait kemikler çıkarıldı. Bunun mezarda bulunan nüfus cüzdanlarına göre tespit edildiğini söyleyebilirim" dedi.
 
Leyla Çengiç, toplu mezarın Mişeviçi köyüne giden yolun kenarında tespit edildiğini, kurbanlara ait kemiklerin ise toprağın 30 santimetre altında bulunduğunu belirtti.
 
DNA ANALİZLERİ YAPILACAK
 
Saraybosna yakınlarındaki Haciçi'de Bosna savaşı (1992-1995) esnasında kaybolan 99 kişinin hala arandığına dikkati çeken Çengiç, tespit edilen mezar bölgesine kayıp yakınlarının da geldiğini, mezardan çıkarılan kemiklerin DNA analizi için Boşnaklar'ın yaşadığı Visoko kenitine götürülmesini talep ettiklerini anlattı. Çengiç, kemik kalıntılarının Sırplar'ın yaşadığı Milyeviç'e götürülmesinin planlandığını belirtti.
 
Bosna-Hersek Kayıplar Arama Enstitüsü verilerine göre, 1995 yılından bu yana ülke genelinde 500'den fazla toplu, 5 bin üzerinde ise tek mezar bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com