Boşnak çocuklarının okul sorunu BM'ye götürülecek

Boşnak çocuklarının okul sorunu BM'ye götürülecek
Çocuklarını okula göndermeyen aileler, çadır eylemine son verdi- Velilerin avukatı Ademoviç: "Gelecek hafta olayı BM'nin eğitimden sorumlu özel temsilcisine sunacağız

Bosna Hersek'in iki etnisitesinden Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) bulunan Konyeviç Polye şehrinde, kendi dil, tarih ve din derslerinin verilmemesine duydukları tepki nedeniyle aileleri tarafından okula gönderilmeyen çocukların sorunu Birleşmiş Milletler'e (BM) taşınacak.

Kendi okulunda eğitim haklarından yoksun kalan Boşnak çocuklar, Konyeviç Polye yakınlarındaki Nova kasabası beldesinde, İslam Birliği Meclisi'nce tahsis edilen bir binada 3 gün önce yeniden ders görmeye başladı. Çocukların sorunları çözülmediği için yaklaşık üç aydır başkent Saraybosna'daki Avrupa Birliği'nin (AB) Yüksek Temsilciliği Ofisi (OHR) önünde çadır kurarak, yetkili makamların olaya müdahale etmesini talep eden veliler, çadırlı eylemi sona erdirerek, OHR önündeki çadırları kaldırdı.

Velilerin Avukatı Nedim Ademoviç, OHR önündeki protestonun bitmesi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, "Çadırların kaldırılması dolayısıyla burada sembolik olarak toplandık. Uluslararası toplum ve Bosna Sırp Cumhuriyeti yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerin ardından destek almadığımız için 2 dava açtık. İlk davayı Konyeviç Polye'deki Petar Koçiç İlköğretim Okulu'na açtık, diğerini de Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na karşı açtık" dedi.

Olayın büyük bir ihtimal ile Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi'ne götürüleceğini kaydeden Ademoviç, burada gerekli desteğin alınmaması durumunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurulacağını ifade etti.

Ademoviç, "Ayrıca gelecek hafta içerisinde bu olayı BM'nin eğitimden sorumlu özel temsilcisine sunacağız" diye konuştu.

Velilerden Muhizin Omeroviç, OHR binası önünden çekilmelerine rağmen, Boşnak çocukların sorununun çözülmediğine dikkati çekerek, "Çözüm RS Eğitim ve Kültür Bakanı'nda bulunuyor. Bu sorun çok hızlı bir şekilde çözülebilir, bakanın sadece elinde bulunan dokümanları imzalaması gerekiyor" dedi.

Omeroviç, Boşnak çocukların, Nova kasabası beldesinde, İslam Birliği Meclisi'nce kendilerine tahsis edilen bir binada uzun bir aradan sonra ders görmeye başladığını hatırlatarak, bunun geçici bir çözüm olduğunu ifade etti.

Muhabir: Kemal Zorlak
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com