Boston saldırganı neden dilinden vuruldu?

Boston saldırganı neden dilinden vuruldu?
Boston saldırısı zanlısının boğazından ve dilinden vurularak ele geçirilmesi beraberinde komplo teorilerini de getirdi.

Dünya, Boston'daki maratonda patlatılan bombalar ve sonrasında gerçekleştirilen operasyonları konuşuyor.
 
Saldırıyla ilgili 2 çeçen kardeşi sorumlu tutan ABD güvenlik birimleri zanlılardan büyük abi Tamerlan'ı ölü olarak ele geçirmişti. Küçük kardeş Cohar ise ağır yaralı yakalandı. Cohar'ın üzeri branda ile kaplı bir teknede saklandığı tespit edilmiş ve silahla vurularak ağır yaralı bir şekilde ele geçirilmişti.
 
Boston bombacısı olduğu ileri sürülen Cohar, dilinden ve boğazından vurulduğu için ifade veremiyor. ABD iki kardeşin Çeçen direniş gruplarıyla bağlantısını araştırıyor ancak henüz bir ipucuna ulaşamadı.
 
KOMPLO TEORİLERİNİ HAKLI ÇIKARTACAK GELİŞMELER
 
Saldırılar sonrası zanlıları çok kısa bir sürede tespit edilmesi ve zanlıların silahla etkisiz hale getirilmek istenmesi komplo teorilerini de beraberinde getiriyor. Özellikle Cohar'ın boğazından ve dilinden kurşunlanarak ele geçirilmesi akıllardaki soru işaretlerini daha da arttırıyor.
 
BOĞAZINA VE DİLİNE KURŞUN
 
Boston Maratonu sırasında düzenlenen bombalı saldırının faillerinin yakalanmasından sonra gözler, yaralı olarak yakalanan Cohar Çarnaev'in (19) anlatacaklarına çevrildi. Ancak Çarnaev, kurşunların boğazına ve diline isabet etmesi nedeniyle konuşamıyor.
 
SAĞLIK DURUMU CİDDİ VE STABİL
 
Cohar'ın Boston'daki bir hastaneye kaldırıldığını kaydeden yetkililer, sağlık durumunun ciddi ancak stabil olduğunu belirtti. Hastanenin çevresinde kamp kuran dedektifler ve savcılar, Cohar'ın ifadesini alabilmek için bekliyor. Sorgu uzmanı bir ekip de hazır bekletiliyor. Ancak Cohar çok kan kaybettiği için bu beklemenin uzun süreceği yorumu yapılıyor.
 
HENÜZ KANIT YOK

 
ABD polisi bir yandan da Cohar ve ölü ele geçen ağabeyi Tamerlan'ın bağlantılarına odaklandı. 2012 yılının ocak ayında Moskova'da 6 ay geçirdiği saptanan Tamerlan'ın, ülkesindeyken Çeçenistan'daki militan gruplarla temasa geçtiği konusunda ise henüz bir kanıta rastlanmadı.
 
FBI 'TEMİZ' RAPORU VERMİŞ
 
Tamerlan Çarnaev'in 2011'de Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulandığının ortaya çıkması, tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira FBI'nın raporlarında Tamerlan'ın söz ve davranışlarında herhangi bir terör faaliyetinin izine rastlanmadığını  belirtiliyor.
 
ABD VATANDAŞLIĞI İÇİN BAŞVURU HAKKI KAZANDI
 
CNN televizyonuna konuşan FBI yetkilileri, o soruşturmanın ardından Tamerlan Çarnaev'in ABD vatandaşlığı için başvuru hakkı kazandığını vurguladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com