Böyle bir muhafazakârlık olmaz!

Böyle bir muhafazakârlık olmaz!
Türkiye'nin önde gelen iki entellektüeli, Prof.Dr. İlber Ortalyı ve edebiyatçı, yazar Alev Alatlı, Türkiye'de muhafazakâlaşma yok, paçolaşma var kanısındalar!

elmahaber-Uğur Duyan

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın hazırlayıp sunduğu "Ne Oluyor?" programının bu geceki konukları, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve edebiyatçı, yazar Alev Alatlı'ydı. Alev Alatlı son dönemlerde büyük bir tartışma yaratan  "Türkiye paçozlaşıyor" ifadesini, İlber Ortaylı ise çok tepkiye neden olan "hödüklük" ile neyi kastettiğini açıkladı.

Ama programa asıl damgasını vuran Alatlı ve Ortaylı'nın hem fikir oldukları Türkiye'de muhafazakârlaşmıyor iddiası oldu. Prof.Dr. İlber Ortaylı Türkiye'de muhafazakârlığın tam anlamıyla yaşanamadığını ve gerçek anlamda çok dar bir çevre tarafından yaşandığını savunurken, yazar Alev Alatlı Türkiye'de muhafazakârlık olarak tanımlanan siyasi ve düşünsel tavırın içinde bulunduğu durumu paçozluk olarak tanımladı.

ORTAYLI: "KENDİNİ MUHAFAZAKÂR DİYE YUTTURMAYA KALKANLAR ÇOK AYIP EDİYOR"

Şirin Payzın'ın "Türkiye muhafazakârlaştığı için değil, paçozlaştığı için mi insanlar suçlanıyor" sorusuna Alatlı ve Ortaylı hep bir ağızdan "tabi paçozlaşıyor" yanıtını verdi. Alatlı, "ben Türkiye'nin muhafazakârlaştğını da görümüyorum" diyerek, böyle bir şeyin olamadığını ifade edereken, Ortaylı kendine has uslubuyla Payzın'a "kim diyor onusan" dedi. Ortaylı, Türkiye ne zaman muhafazakârlaşmış, onun adının konduğu zamanlar en fazla zıvanadan çıktığı devirledir. Biz öyle bir şey görmüyoruz, eğer varsahai gidelim hani nerde demiş adam. Ben görmüyorum. Böyle bir şey yok kendini öyle yutturmaya kalakna varsa çok ayıp ediyor" görüşünde bulundu.

PROF.DR. İLBER ORTAYLI: "TÜRKİYE KAPALI KELİMESİNİ UNUTTU, ORTALIK AÇILIMDAN GEÇİLMİYOR"

Dünyanın en önde gelen Osmanlı tarihçilerinden Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof.Dr İlber Oratylı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muhafazarkârlık çok büyük ölçüde bir doyuma dayanır ve çok büyük ölçü de bir izalasyona, infiradata dayanır. Muhafazakârın tüketim kalıpları değişiktir bir kere, çok farklıdır. Bugün kü Türkiye'de öyle bir şey yok. Türkler bugün neredeyse kapalı lafını unutuyorlar, açılımdan geçilmiyor. Yerli, yersiz Yerli ve yersiz. Onun için bunlar doğru tabirler değil böyle tutuculuk geliyor, öyle bir şey yok yani"

MUHAFAZARKÂRLIK TÜRKİYE DAR BİR ÇEVREDE YAŞANDI

"Gerçek anlamda bir muhafazakârlık, Türkiye tarihinde, yakın tarihte, yüz eli senedir çok az bir dönem de demiyorum, çok az bir çevrede yaşanmış yaşatılmaya çaılışmış"

ALEV ALATLI: İSALMCI ÇEVREYE BİR BAKIN MUHAFAZAKÂRLIK BU KADAR UCUZ DEĞİLDİR

Edebiyatçı, yazar Alev Alatlı, Payzın'ın "muhafazakârlık paçozlukla bir tutulmaz mı" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"İslamcılığı kariyer edinen ekbere bakın bumudur muhafazakârlık. Muhafazakarlık örtü örtünmek değildir. Haşemayla denize girmek değildir. Bu bir kılıktır eyvallah, ama muhafazakârlık bu kadar ucuz bir şey değildir. Kolay değildir"

Alatlı'nın eleştirilerinden Ülkücülerde payına düşeni aldı:

"Ülkücü harekete Enver Paşa'yı müdafa edemiyorsanı böyle muhafazakârlık olmaz."

"Selahattin Eyyübiyi bir tarafa oturtamayan Müslüman olmaz, yani muhafazakâr olamazsınız"

CÜBBELİ AHMET HOCA PAÇOZLUKTUR

Payzın'ın Alatlı'nın bir yazsından hareketle İslamın bir felsefesi bir duruşu varsa yani Cübbeli Ahmet Hoca paçozluktur deyince, Alatalı şu cevabı verdi:

"Eğer bir İslam felsefesi varsa, İsalmiyet diye bir din varsa onun hakkında konuşulmaya herhalde huri sayısı üzerinden pazarlık ederek başalanmaz. Ama olan budur. Girin internete anlı şanlı atadaşların üç tane huri sana mı, bana mı muhabbet var, Bu paçozluktur, Böyle muhazfakârlık olmaz"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com