Böyle demokrasi olur mu?

Böyle demokrasi olur mu?
Uğur Dündar, evrensel basın meslek ilkelerine bağlı çok sayıda gazetecinin mesleğini yapamaz hale geldiğini söyledi.
Usta gazeteci Uğur Dündar, evrensel basın meslek ilkelerine bağlı çok sayıda gazetecinin mesleğini yapamaz hale geldiğini vurgulayarak, “Evrensel meslek ilkelerimize sıkı sıkıya bağlı olmamıza rağmen, sırf toplumun gerçekleri öğrenme hakkından başka hiçbir gücün önünde eğilip bükülmedik diye mesleğimizi yapamıyoruz. Böyle demokrasi olur mu?” diye sordu.
Uğur Dündar ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, 23. Aliağa Emek ve Barış şenliği Kapsamında düzenlenen “Medyanın demokrasiye etkileri: Türkiye’de Toplumsal Değişim ve Medya İlişkisi” konulu panelde Aliağalılar ile buluştu.
Sahil Kafe’de düzenlenen panelde, izleyicilerin yoğun ilgisi nedeniyle izdiham yaşandı. Konuşmacılar Uğur Dündar ve Atilla Sertel, vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle etkinlik alanına girmekte güçlük çekti.
 
 
“ÇOK SAYIDA GAZETECİ MESLEĞİNİ YAPAMAZ HALDE”
Panelde konuşan Uğur Dündar, evrensel basın meslek ilkelerine bağlı çok sayıda gazetecinin mesleğini yapamaz hale geldiğini vurgulayarak, “Bizi mesleğimizden alıkoyabilirler, yaftalayabilirler, ama halkın gerçekleri öğrenme hakkından başka hiçbir gücün önünde bizi eğip bükemezler” dedi.
 
“SANDIKTAN ÇIKMAK O İKTİDARIN BÜTÜN İCRAATLARINI MEŞRU KILMAZ”
Demokrasi için olmazsa olmaz koşullardan birinin sandık olduğuna dikkat çeken Dündar, “Ama sandıktan çıkmak o iktidarın bütün icraatlarını meşru kılmaz, tıpkı bugün kılmadığı gibi.. Demokrasinin olmazsa olmazı laikliktir. Artık gelişmiş bütün batı ülkeleri, tüm dünya Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete adeta dört elle sarılmanın tek seçenek olduğunu görüyor. Çünkü Atatürk laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Bizim tek bir yolumuz Atatürk’ün gösterdiği istikamettir” diye konuştu.
 
“TÜRKİYE’Yİ HIZLA SAVAŞA GÖTÜRMEK İSTİYORLAR”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hızla Suriye ile savaş bataklığına sürüklenmek istendiğini söyledi. Sertel, “Yandaş medya bu fikri daha da körüklüyor. Türkiye’nin savaşa girmesinin önünü açmaya çalışıyor. Bu çok vahim bir tablodur. Bu, Türkiye’nin geleceğine yönelik, karanlığa yönelik bir tablo yaratmaktır” ifadelerine yer verdi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com