Böyle giderse Avrupa'da savaş çıkar

Böyle giderse Avrupa'da savaş çıkar
Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Polonya'nın Maliye Bakanı Jacek Rostowski, euro bölgesinde yaşanacak bir çöküşün uzun vadede savaşa dahi neden olabileceğini uyarısında bulundu.

CNBC'ye konuşan Rostowski, Avrupa'nın para birliğinin dağılmasının, Avrupa Birliği'nde de dağılma sürecini başlatacağını ve bunun bölgede yaratacağı risklerin yanında uzun vadede savaş sonucunu dahi doğurabileceğini belirtti.
 
SAVAŞ RİSKİ ÇIKAR 
 
Rostowski, "Eğer euro bölgesi dağılırsa, AB'nin de dağılma olasılığını dışarıda tutmak zorlaşır. AB, 60 yıldır Avrupa'da barışın ve güvenliğin iki önemli dayanağından biri durumunda. Bu nedenle, sorunları barışçıl biçimde çözmemize olanak sağlayan, hem siyasi sistemimizin hem de güvenliğimizin en önemli iki payandasından birinin eksikliği, 10-20 yıllık uzun vadede otoriter hareketler ve bunun sonucunda da savaş riski artar" dedi.

ECB ZAMAN KAZANDIRDI 
 
Rostowski, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), İtalyan ve İspanyol tahvilleri almak için piyasalara müdahale etmesini oldukça cesaretli bir adım olduğu kadar gerekli ve doğru bir hamle olduğuna da dikkat çekti. 
 
Rostowski, Avrupalı liderlerin ECB'nin bu müdahalesiyle kazanılan zamanı etkin şekilde kullanması gerektiğinin önemine de işaret etti. 
 
Rostowski, "Saatin gece 12'yi vurmasına az kaldı. Biraz daha zaman kazanmış olmamız, bu vakti boşa harcayabileceğimiz anlamına gelmemeli. Orta sahada topu çevirmeden, anlaşma sağlamak ve çözüm üretmek için bu fazladan zamanın her saniyesini dikkatli kullanmalıyız" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com