Böyle korkunç olaylar bşr hada yaşanmayacak!

Böyle korkunç olaylar bşr hada yaşanmayacak!
Van'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracında çıkan yangında 5 mahkumun diri diri yanması içtihat değişikliğine neden oldu

Van'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracında çıkan yangın sonrası 5 mahkumun diri diri yanması Yargıtay'ın içtihat değiştirmesine neden oldu.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bir başka suçtan yargı çevresi dışında tutuklu bulunan sanığın savunmasının talimat yoluyla alınabileceğine karar verdi. Bu kararın ardından, 5 yılın altında bir suçla yargılanan sanıklar, başka illerde haklarında açılan davalara gitmekten kurtulacak.

5 MAHKUM DİRİ DİRİ YANMIŞTI

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatan hükümlüler Medeni Demir, Sinan Askan, İsmet Erin, Abdülsettar Ölmez ve Akif Karabalı İstanbul'da görülen bir davanın duruşmasına gitmek üzere cezaevi aracına bindirildiler.

Habertürk'ün haberine göre mahkumlar, İstanbul da devam eden davalarına katılacaklarını düşünürken, cezaevi aracında çıkan yangın sonucu diri diri yanarak can verdiler. Mahkumların yargılanamadan diri diri yanarak hayatını kaybetmesi, Yargıtay'a içtihat değiştirtti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Arguvan Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği bir kararın daire tarafından onanmasına yapılan itirazı görüştü.

YEREL MAHKEME KARARINDA DİRENDİ

Habertürk'ün haberine göre Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bir başka suçtan yargı çevresi dışında tutuklu bulunan Sanık Mustafa Kaya'nın savunmasının talimat yoluyla alınması ve cumhuriyet savcısının esas hakkındaki görüşünü bildirdiği ve hükmün açıklandığı son oturuma getirilmeden karar verilebileceğini belirtti.

Yerel mahkeme, daire kararına direnince dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na geldi.

Genel kurul, Van'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracında çıkan yangın sonrası 5 mahkumun ölmesine atıfta bulunarak, 5 yılın altında bir suçla yargılanan sanıkların savunmasının talimat yoluyla alınabileceğine oybirliğiyle karar verdi.

Bu kararın ardından, başka bir yargı çevresinde davası olan hükümlü ve tutuklular, kendilerinin de istemesi halinde talimatla bulundukları yerden ifadelerini verebilecekler.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com