Böyle radikal bir iniş beklemiyorduk

Böyle radikal bir iniş beklemiyorduk
Başbakan Erdoğan'a Somali ziyareti sırasında eşlik edenleri taşıyan uçağın inişi sırasında neler yaşandı? Ajda Pekkan ve Nihat Doğan o anı anlattı

Ajda Pekkan, uçaktan indikten sonra uçak kanadının durumunu inceledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Pekkan, sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Böyle olacağını bilseydim gelmeye çekinirdim. Zor bir iniş oldu. Ama burada olmaktan keyif alıyorum. Ufak tefek heyecanlar da olacaktır tabii. Hala titriyorum. Böyle radikal bir iniş beklemiyorduk. Heyecanlı şeylerin sonunda güzel şeyler de olur" dedi.
 
Nihat Doğan da basın mensuplarının soruları üzerine survivor yarışmasında 50 metreden helikopterle indiğini belirterek, "Ben korkmadım, alışkınım. Ama yanımdakilerin çığlığını duyunca endişe etmemek de mümkün değildi" dedi.
 
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise "Uçak suya inecek sandım. Kanatların suya değmesine az kalmıştı" diye konuştu.
 
Heyettekiler ardından kampları ziyaret etmek için havaalanıdan ayrıldı.
 
OLAY
 
Somali'yi ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden heyeti taşıyan Türk Hava Yolları'na ait uçak, Mogadişu Havalimanı'na inişte kanat ucunu çalılıklara vurdu.

Piste teker koyan Boeing 737-800 tipi 'Ordu' uçağı, yavaşlarken pilotlar pist üzerinde köpek gördü. Pilotlar çarpmamak üzere zorunlu olarak küçük bir kaçınma hareketi yaptı. Uçağın kanat ucu, pist kenarında kontrolsüz büyüyen sert çalılıklara sürttü. Uçakta oluşan sarsıntı, yolcuları da tedirgin etti.
Uçakta AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertab Erener, Muazzez Ersoy, Nihat Doğan, gazeteciler, koruma ekibi ve bazı milletvekilleri de bulunuyordu.
 
Pist içinde emniyetli olarak duran uçak daha sonra aprona geçerek park pozisyonu aldı. Yapılan ilk incelemede, kanat ucunda hasar oluştuğu tespit edildi.
 
Erdoğan'ın uçağının piste iniş yapmasının ardından Başbakan'ın bir süre uçaktan inmeyip, tehlike atlatan uçağın pilotlarıyla görüşüp bilgi aldığı belirtildi.
 
THY yetkilileri, risk alınmaması için İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Mogadişu'ya başka bir uçak ve teknik ekip yolladı. Heyettekilerin gönderilen yeni uçakla döneceği, 'Ordu' uçağının ise yapılacak kontrol ve parça değişiminin ardından boş olarak İstanbul'a hareket edeceği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com