Böylesi ancak Türkiye'de olur

Böylesi ancak Türkiye'de olur
Tıbbi cihaz üretmeyi öğreten fakülteye beyin cerrahı ve ürolog atadılar...
Tıbbi cihaz üretmeyi öğreten fakülteye beyin cerrahı ve ürolog atandı. İki akademisyen profesörlüğe yükselmiş oldu.
 
Karabük Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi’nde ilginç bir atama gerçekleşti. Fakültede geçen yıl açılan Tıp Mühendisliği Bölümü’ne beyin cerrahı Doç. Dr. Orhan Şen ile ürolog Doç Dr. Fatih Yalçınkaya atandı. Şen ve Yalçınkaya bu atama ile doçentlikten profesörlüğe yükselmiş oldu.
 
‘Utanç tablosu’
 
Tıp Mühendisliği Bölümü’nün “tıbbi cihaz üretimi ve tıp teknolojisiyle” ilgili olduğunu kaydeden TTB Genel Sekreteri İlhan, atamalara ilişkin “absürd” yorumunu yaptı. İlhan, “Bu bölüm beyin cerrahisi ya da ürolojiyle ilgili değil. Bu kabul edilemez bir yaklaşım” diye konuştu. Üniversiteye hiç uğramayan kişilere “profesörlük” unvanı verildiğini söyleyen İlhan, “Üniversiteler belli kişilere unvan vermek için atamalar yapıyor. Mühendislikten alınan unvanlar hekimlik mesleğinde kullanılıyor. Bu kişiler başka illerde isimlerinin önüne ‘Prof.’ koyarak hekimlik faaliyeti yürüyor. 
 
Utanç verici bir tablo” dedi. İlhan, üniversitenin resmi gazetede yayımlanan Tıp Mühendisliği ilanında ürolog ve cerrah tarif eden alakasız kriterler arandığını kaydetti. Son olarak “Malumun ilamı”nın Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde ortaya çıktığını dile getiren İlhan, “Burada isimler tam olarak yazılmasa dahi kimlerin tarif edildiği belli. Adam kayırma aldı başını gidiyor. Bilim çevrelerinin artık buna ‘dur’ demesi gerek” diye konuştu. Üniversitenin resmi internet sitesinde, bölümde görevli diğer kişilerin mühendislik alanındaki çalışmaları belirtilirken, Şen ve Yalçınkaya’ya ait bir çalışmanın yazmaması dikkat çekti.
 
‘Amaç kaynaştırma’
 
Üroloji profesörü Yalçınkaya bölüme ilişkin, “Buradaki amaç bildiğim kadarıyla, ama rektör bey açarken ne düşünüyordu bilmiyorum, hekimlerle mühendisleri bir araya getirip bir AR-Ge çalışması üretmek, ortaya koymak” değerlendirmesini yaptı. Yalçınkaya, “Bu aletlerin geliştirilmesine ilişkin çalışmalarınız var mı” sorusuna, “Projenin amacının bu olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi. Bölümde kendisi dışında da hekimlerin olduğunu vurgulayan Yalçınkaya, vereceği derslere ilişkin de, “Şu anda program oluşturuluyor, bu nedenle bilmiyorum. Çünkü bölüm Türkiye’de ilk kez açılıyor” diye konuştu.
 
Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin Uysal ise Tıp Mühendisliği Bölümü’nün tıpta ihtiyaç duyulan alet edevat yapımı ile ilgili olduğunu kaydetti. Mühendislerin bilmeden üretemeyeceğini söyleyen Uysal, “Sorunu bilen doktorlar, çözümü bulan mühendisler olacak” dedi. Yalçınkaya’nın mikro cerrahi ile ilgili çalışmaları olduğunu söyleyen Uysal, Şen’in de tıbbi derslere gireceğini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com