Boyner'den Başbakan'a sert yanıt

Boyner'den Başbakan'a sert yanıt
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD’ın eğitim reformu ile ilgili görüşlerine “TÜSİAD işine baksın” diyen Başbakan Erdoğan’a “Tepkisine şaşırdım. Herhalde TÜSİAD’a vurmanın dayanılmaz bir cazibesi var” diye karşılık verdi.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD’ın eğitim reformu ile ilgili görüşlerine “TÜSİAD işine baksın” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Tepkisine şaşırdım. Herhalde TÜSİAD’a vurmanın dayanılmaz bir cazibesi var” diye karşılık verdi.

Dün akşam SKYTURK360’ta yayınlanan “Ekonomi Manşeti” programının konuğu olan TÜSİAD Başkanı Boyner, kademeli eğitim ve tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ümit Boyner, Erdoğan’ın “TÜSİAD önce 28 Şubat’taki rolünü sorgulasın” sözlerine karşılık, “TÜSİAD’ın 28 Şubat sürecine destek veriyor olması hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Burada bir yaftalama var. Ben bunun bu şekilde kullanılmasından dolayı da TÜSİAD Başkanı olarak rencide oldum” diye konuştu.

“BAŞBAKAN’IN TEPKİSİNE ŞAŞIRDIM”

SKYTURK360’ta yayınlanan açıklamasında Boyner, Türkiye’nin en önemli üzerinde durması gereken konunun beşeri sermayesi olduğunu vurgulayarak, bunun da eğitimden geçtiğini söyledi. Boyner, şunları kaydetti:

“TÜSİAD’ın bu konuda çalışma yapması, fikir beyan etmesi çok geçerli. Hatta gelişmiş ülkelerde bu demokrasinin bir gereğidir. Sivil toplum kuruluşları bu tür konularda paylaşımcı ve katılımcı olmak zorundalar. (Başbakan’ın tepkisine yönelik olarak) Biz açıkçası, buna şaşırdık. Hükümet programında olmayan bir kanun teklifi, milletvekilleri tarafından bir sabah kalktık, böyle bir değişiklik meclise sevk ediliyor. O noktada görüş belirtmek zorunda olduğumuzu düşündük. Biz burada esasen 3 konu üzerinde durduk: Bunlardan ilki kesintisiz 12 yıl eğitim çok önemli. Burada bir takvim belirleyelim. İkincisi 4+4+4 dediğiniz zaman, ilk 4’ten sonra açıköğretime geçersek, Türkiye’de zaten okullaşma oranlarında sıkıntı var. 8 yıllık eğitime geçmemize rağmen hala okuma oranında 6 yıldayız. Kızların okullaşma oranında kaygımız oldu. Burada bir sakınca doğabilir diye kaygımızı dile getirdik. Üçüncüsü ise mesleki eğitim ile ilgili, 10 yaşında yönlendirmenin erken olacağı konusunda kaygımız var. Bunu da hala sürdürüyoruz. Açıklamamızın içinde ne din var ne imam hatip var. Onun için açıkçası aldığımız tepki hem bizi çok şaşırttı hem de eğitimde bu kadar köklü bir değişiklik yapılacaksa bunun daha paylaşımcı bir ortamda, daha katılımcı bir ortamda yapılmasını beklerdik. Onun için şaşırtıcı oldu... Bütün bu eğitim konuları daha önce bakanlarla aynı şekilde paylaştık.”

“TÜSİAD’A VURMANIN HERHALDE BİR CAZİBESİ VAR”

Boyner, açıklamalarında “TÜSİAD’a vurmanın herhalde dayanılmaz bir cazibesi var” dedi. TÜSİAD tarihine bakıldığı zaman 40 yıl içerisinde siyasetçilerin bunu yaptığını dile getiren Boyner, “TÜSİAD siyasetçilerin tam olarak hangi taraftan olduğunu kestiremediği bir kurum. Çünkü TÜSİAD belli bir taraftan değil. Siyasi anlamda demek istiyorum. Biz ilkesel bazda çalışıyoruz. Bütün çalışmalarımızı akademik gerçeklikler ve bilim üzerine dayandırmaya çalışıyoruz. Bazı söylediklerimiz hükümetlerin hoşuna gidiyor, bazıları gitmiyor. Gitmediği zaman da çok ters tepkiyle karşılaşıyoruz. Muhalefet için de keza. Siyasiler ile STK’lar arasında çok süt liman bir ilişki olması kolay değil. Ben bunu anlayışla kabul ediyorum” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com