Boyner'lerin Kredisi Tükendi!

Boyner'lerin Kredisi Tükendi!
Ümit Boyner Hanım bendeki kredisini tamamen tüketti...

Üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in yaptığı açıklamaya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç sert tepki gösterdi.

Boyner'in önceki gün bir gazetede yer alan röportajda "Türbanın kamuya gelmemesi mümkün değil." açıklamasına Arınç, "Kendisi hakkındaki ümitlerimizin tamamını boşa çıkaran, ismi Ümit Hanımefendi, ama bütün ümitlerimizi boşa çıkaran, özgürlükçü görünen ama arkadan korkularla, vehimlerle, endişelerle bu tür sözlerle bendeki kredisini tamamen tüketmiş durumda. Hatta ziyaretime geldikleri zaman, geçmişteki TÜSİAD'ın hazırladığı raporların arkasında nasıl durulmadığını, konjonktüre göre nasıl hareket ettiklerini söylemiş ve 'siz cesur bir hanımefendiye benziyorsunuz, bundan sonraki düşüncülerinizin arkasında umarım kalırsınız' demiştim." şeklinde konuştu.

Türk Girişim ve iş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanlar Konseyi toplantısında bir gazetecinin, Arınç'ın sözlerini hatırlatması üzerine Ümit Boyner, "Ben son yaptığım söyleşide 'Türkiye'de herkesin eşit eğitim hakkı olmalıdır. Türban yasağı, 18 yaşını geçmiş bir genç kadının, kıyafeti yüzünden eğitim hakkından mahrum kalması kabul edilebilir bir şey değildir' dedim. Bunun üzerine de şunu söyledim: 'Bu eğitim hakkından sonra bu kadınların, kızların kamuda istihdamı konusu da gelecek gündeme. Bunun da mutlaka konuşulması, tartışılması lazım. Neticede Türkiye'nin gelmesi gereken nokta bireylerin yaşam tarzlarının toplumsal veya kamusal baskılara maruz kalmayacağı bir noktaya gelmesidir' dedim. Yani burada özgürlükçü bulmadığı sayın bakanın nedir ben bilmiyorum." cevabını verdi. Eğitimde tüm bireylerin eşit hakkı olması gerektiğini vurgulayan Boyner, "Kimse kıyafetinden dolayı üniversite eğitiminden dışlanamaz. Burada tabii ki aslında hukuki bir düzenleme yapılması veya Anayasa'yla bunun kişisel özgürlükler bağlamında düzenlenmesi, Türkiye'nin sorununu daha yapıcı bir şekilde çözecektir." değerlendirmesini yaptı.

Boyner'den Merkez Bankası'na övgü

Düşen dövize müdahale etmediği gerekçesiyle ihracatçıların eleştirdiği Merkez Bankası'na patronlar kulübünden destek geldi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) başkanlar kurulu zirvesinde konuşan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'nin krizi az hasarla atlatmasında bağımsız düzenleyici kurumların önemli rolü olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın duruşunun krizin olumsuz sonuçlarına karşı çok etkili olduğunu vurgulayan Boyner, yürütmeden bağımsız davranan bu kurumlar sayesinde ülkenin yeni bir kamu yönetişimi modeli kazandığını ifade etti. Referandum sürecine de değinen Boyner, güçlü 'evet' kararının toplumun yeni ve demokratik anayasa konusundaki talep ve ihtiyacını ortaya koyduğunu bildirdi. TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel ise 2001 krizi sonrası Türkiye'nin çok ciddi yeniden yapılanma sürecinden geçtiğini belirterek, alınan mesafenin seçim popülizmine kurban edilmemesini istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com