Bozdağ: Tekke ve zaviye çalışması yok

Bozdağ: Tekke ve zaviye çalışması yok
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın iftarına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Tekke ve Zaviyeler Kanunu”yla yaptığı açıklamalar tartışmalara neden oldu.
 
Bozdağ’ın iftarda kullandığı ifade söz konusu kanunun kaldırılabileceği şeklinde yorumlandı.
 
Bekir Bozdağ, konuyla ilgili bugün gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bozdağ, tekke ve zaviyelerin açılacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.
 
Alevilerin kullandığı sıfatları yasaklayan kanuna dikkat çeken Bozdağ, “Bu kanun çelebilik, müritlik, babalık ve dedelik gibi unvanları yasaklanıyor. Kıyafetlerin de giyilmesi yasaklanıyor. Bu kanunu tartışmayarak bir yere varamazsınız. Tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasına yönelik herhangi bir çalışma yok” dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın iftarında açıklamalarda bulunmuştu.
 
Tarikatların yasaklanmasıyla tekkeler ve zaviyelerin kapanmasıyla tarikatların yok olmadığını, dergahların bitmediğini, zikirlerin ve ayinlerin devam ettiğini vurgulayan Bozdağ, şunları söylemişti:
 
''Hiçbiri yok olmadı hepsi varlığını devam ettiriyor. Peki devlet bunu bilmiyor mu? Öyle ise niye biz birbirimize karşı muvazaa yapalım? Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak devletin birinci vazifesidir. Biz ihtiyaçları görüp onu gidermekle mesulüz.
 
Vatandaş bize bu noktada yetki veriyor sorunları göreceğiz ve bu sorunlara beraber çözümler arayacağız. İnşallah diyorum önümüzdeki zaman içerisinde bu noktalarda da önemli adımları birlikte atma imkanını yine beraber yakalayacağız.''
 
HÜSEYİN ÇELİK: PRATİKTE YASAK DEĞİL
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Çelik, gazetecilerin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tekke ve zaviyelerle ilgili açıklamasını sorması üzerine şunları söyledi:
 
"Devrim yasaları ile ilgili hepsini aynı pakette görürseniz doğru olmaz. Bazı kıyafetlerin giyilmeyeceğine dair kanuna göre ben de dahil hepimiz suç işliyoruz. Hepimizin şapka takması gerekir. Paşa, Bey gibi ünvanları kullanmak bile yasak. Mevlevilik, Bektaşilik bir tarikat. Yasalara göre serbest mi? Kanunen değil ama pratikte öyle değil. Bunun geçerliliği var mı? Bozdağ’ın işaret ettiği budur." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com