Bozdağ'ın teklifine Hamzaçebi karşı çıktı

Bozdağ'ın teklifine Hamzaçebi karşı çıktı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “başkanlık sistemi önerisine” CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Türkiye’nin tartışması gereken başkanlık sistemi değildir, Türkiye parlamenter sistemden vazgeçmemelidir” diyerek karşı çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlık sistemi önerisine yönelik basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bozdağ'ın bugünkü açıklamasıyla 2007 yılındaki 'cumhurbaşkanı seçimi ve görevleri'ne ilişkin yapılan değişikliğin yanlış olduğunu itiraf ettiğini belirten Hamzaçebi, “Bunun anlamı budur” dedi.

'TÜRKİYE PARLAMENTER SİSTEMDEN VAZGEÇMEMELİDİR'

Türkiye’nin tartışması gerekenin başkanlık sistemi olmadığını kaydeden Hamzaçebi, “Türkiye parlamenter sistemden vazgeçmemelidir” dedi.

Parlamenter sistemde bir yanlışlık, bir tıkanma var ise, hükümet sistemi işlemiyor ise ve bir şekilde yasa değişikliğiyle bunlar aşılamıyor ise, başkanlık sistemini Türkiye’nin gündemine alabileceğini ifade eden Hamzaçebi, “Ama böyle bir tablo yok. Bugüne kadarki bütün tecrübelerde sistemin eksiklikleri giderilmeye çalışılmıştır. Sistemde yine eksikler olabilir ki vardır. Cumhurbaşkanının bir parlamenter sistemde olmaması gereken yetkilere sahip olması bugünkü sistemin eksikliğidir. Bunun çözümü başkanlık sistemine adım atmak değil, tam tersine buradan geriye gidip parlamenter sisteme sahip çıkmak, sarılmaktır. Cumhurbaşkanını daha sembolik yetkilere sahip bir denge kurumu olarak tanımlamaktır" diye konuştu.

”Başbakan'ın Köşk formülü ile bu öneri paralellik arz ediyor mu?” sorusuna da Hamzaçebi, “Onu kendilerine sormak gerekir. Ama Çankaya Köşkü'ne, kimin çıkacağını hiç kimse şimdiden tahmin edemez. Cumhurbaşkanlığı seçimleri eğer bugünkü gibi olurda iki turlu yapılacak olursa cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişi toplumun tamamını kucaklayacak olan bir kişi olacaktır. AKP 'nin bugünkü açıklamaları, açılımları onların toplumun tamamını kucaklayacak bir profili cumhurbaşkanı adayı olarak çıkarmaya yetmeyecektir, yetmemektedir” yanıtını verdi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com