“BP, BOTAŞ'a 120 Kişiyi İşten Çıkar”

“BP, BOTAŞ'a 120 Kişiyi İşten Çıkar”
Sibirya soğukları ile birlikte gündeme gelen doğalgazda zam kararı bu hafta verileceği açıklanarak, gaz tüketiminin olumsuz etkilenmemesi için yapılacak zam oranı tahminlerinin belirtildiği açıklandı.

Sibirya soğukları ile birlikte gündeme gelen doğalgazda zam kararı bu hafta verileceği açıklanarak, gaz tüketiminin olumsuz etkilenmemesi için yapılacak zam oranı tahminlerinin belirtildiği açıklandı.
Ocak ayı başında zam yapmayan BOTAŞ, İran'dan gelen 700 milyon dolarlık alınmayan gazın bedeli ve Maliye'nin vergi borçlarının ödenmesine ilişkin talepleri nedeniyle gaz bedellerine zam yapmayı planlandığı açıklandı.
Zam oranının ise tüketiminin olumsuz etkilenmemesi için yüzde 5 ile 10 arasında olması öngörülüyor. BOTAŞ, tüketimi arttırmak için, ocak ayında zam yapmama kararı almıştı ancak; Rusya, İran ve Azerbaycan'ın ilk zamlı faturaları, şubat ayında geleceği böylece, şubat ayında BOTAŞ, gaz tedarikçisi ülkelere daha fazla gaz bedeli ödeyeceği belirtildi.
BOTAŞ da, bu ülkelerin gaz fiyatlarına yapacağı zammı, şubat ayı başından itibaren tüketicilere yansıtmayı planlıyor. Zammın ise yine aynı oranda olacağı tahmin ediliyor. Zam oranı konusunda son karar Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından verilecek. Bu nedenle zam oranının yüzde 5'ler düzeyine de çekilebileceği belirtildi.
Zam nedeni alınmayan gaza ödenecek fatura bedellerinin olduğunu belirten BOTAŞ Genel Müdürlüğü, 2009 yılında 5 milyar liralık kâr elde etti. Ancak, bunun büyük kısmıyla alınmayan gazın bedelinin ödeneceği BOTAŞ tarafından açıklandı.
Bu çerçevede ilk alınmayan gazın faturası İran'dan geldi. İran, alınmayan gaz için BOTAŞ'tan 700 milyon dolar istedi.
BP, BOTAŞ'tan 120 kişiyi işten atmasını istedi. Türkiye'nin enerji üssü haline gelmesini sağlayan Enerji Bakanlığı, İngiliz petrol devi BP'den gelen ilginç bir talebin şokunu yaşıyor.
BP'nin büyük ortağı olduğu ve BTC Petrol Boru Hattı'nın sahibi konumundaki BTC Co., BOTAŞ'ın BTC'nin işletilmesinde çalışan 500 personelinin sayısını yüksek bularak, 120 kişinin işten atılmasını talep etti.Bu talep doğrudan Enerji Bakanı Taner Yıldız'a yapıldı.
Enerji Bakanı Yıldız'ın ise talebe sıcak bakmadığı öğrenildi.BOTAŞ ise BTC Petrol Boru Hattı'nın geçtiği Azerbaycan ve Gürcistan'daki personel sayısını tek tek çıkardı. Araştırmada, her iki ülkede de hattın işletilmesi için Türkiye'den çok fazla personel istihdam edildiği belirlendi.
Şimdi BOTAŞ, BTC Co.'dan gelen talebin altında yatan nedenleri araştırıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com