Brezilya'da polis merkezlerine saldırı

Brezilyada polis merkezlerine saldırı
SAO PAULO (AA) - Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde gecekondu bölgelerindeki bazı polis merkezlerine düzenlenen saldırılar sonrasında, bölgeye takviye ordu birliklerinin gönderileceği bildirildi.Manguinhos,...

SAO PAULO (AA) - Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde gecekondu bölgelerindeki bazı polis merkezlerine düzenlenen saldırılar sonrasında, bölgeye takviye ordu birliklerinin gönderileceği bildirildi.

Manguinhos, Lins and Alemao gibi bölgelerde son zamanlarda bazı suç çetelerinin, polise yönelik saldırılarının artması üzerine, Rio eyaleti valisi Sergio Cabral ve Adalet Bakanı Jose Eduardo Cardozo, Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile görüştü.

Cabral ile merkezi hükümetten destek almak için başkent Brasilia'a giden Rio'nun Kamu Güvenliği Sorumlusu Jose Beltrame ise Rio sokaklarında halkı tehdit edecek herhangi bir durumun olmadığını ancak özellikle gecekondu bölgelerinde güvenliği en üst seviyeye çıkardıklarını belirtti.

Rio'nun güvenlik durumunun ülkenin hapishane ve işlemeyen ceza sistemi nedeniyle problemli hale geldiğini dile getiren Beltrame, ülkede silah ticareti ve uyuşturu kullanımının sorunun büyümesinde etken olduğunu kaydeti.

Rio Valisi Sergio Cabral ise üç polis merkezinin saldırıya maruz kalmasının ardından federal birliklerin bölgeye destek kuvvetleri göndermesini beklediklerini belirterek, suçluların, bölgeyi yeniden ele geçirerek hakimiyet sağlamak ve yönetimin, yoksul bölgelerde huzuru sağlamak amacıyla yürüttüğü politikaları zayıflatmak istediklerinin çok açık olduğunu söyledi.

Brezilya medyasına göre, kentin kuzeyindeki Manguinhos ile Lins ve Alemao bölgelerine ordu birliklerinin de takviye edildiği bildiriliyor. Saldırılarda iki polis arabası ve 5 polis destek merkezi hasar gördü.

 

Globo gazetesi ise son günlerdeki saldırılar nedeniyle iki polisin başlarından yaralandığını kaydetti.

Yaklaşık 1 hafta önce bir polis öldürülürken, geçen ayda 3 polis hayatını kaybetmişti.

 Brezilya'nın evsahipliğinde 12 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Dünya Kupası organizasyonu öncesinde, yönetim Rio'nun yoksul bölgelerindeki uyuşturucu satıcıları ve çetelerini bölgeden çıkarmak amacıyla son yıllarda polis merkezleri kurulmaya başlamıştı.

Gecekondu bölgelerde huzur ve güvenliği tesis etmek, kamu hizmetleri götürerek entegresyonu sağlamak açısından ilk dönemlerde bu politikaya olumlu bakıldı. Bölge sakinleri ve polis arasındaki güvensizlik ve son dönemlerdeki polis operasyonları nedeniyle gerginlik yine tırmanmaya başlamıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com