Brezilya'nın Başkanı ve Takvim

Brezilya'nın Başkanı ve Takvim
Brezilya’nın kadın liderinin sözleri ister istemez Erdoğan ile kıyaslama yapmanıza ve içli içli ah çekmenize sebep oluyor.

SANSURSUZHABER.COM | ANALİZ

Bu özlenen lider Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff. Dünya kamuoyunu şaşırtan açıklamasını Türkiye’dekilere benzer halk eylemlerine ithafen söyledi. ‘Protestocularla gurur duyduğunu’ belirterek “Dünkü gösterilerin boyutu demokrasimizin enerjisini gösterdi” dedi. Devlet başkanının tepkisine bakar mısınız…

Kimisi çok iyi siyasetçi derken, kimisi de Rousseff’i fazlaca saf bulduğunu belirtti. Mesela Ahmet Hakan; ‘Faiz lobisi demek aklına gelmedi’ diyerek muzipçe eleştirmeyi tercih etti.

Brezilya’daki protestolar ulaşım ücretlerinine gelen zamlarla ateşlenirken asıl sebebi hayat pahalılığı, yolsuzluk, ekonomik eşitsizlik olarak dile getiriliyor. Bu sorunlar Türk halkı için de fazlaca tanıdıksa da Türkiye’deki protestolar daha ziyade artan otoriterleşme çerçevesinde şekillendi.

Rousseff’un ‘Protestocularla gurur duyuyorum’ açıklaması ile Erdoğan’ın “çapulcular” ithamı arasındaki birkaç çağ fark fazlaca göze batıyor.

Başbakan Erdoğan ile Başkan Rousseff arasında çok net bir toplumsal okuma farkı da var. Görmezden gelinemeyecek bir fark. Erdoğan vatandaşlarının eylem ve protestolarını en sert ifadelerle eleştirip polisi sert müdahalelere zorlarken, Rousseff olayların en taze anında itidal çağrısı ile halkına “dinleme” sözü verdi. Rousseff, “Dünkü gösterilerin boyutu demokrasimizin enerjisini gösterdi” derken Erdoğan olayların hararetini yükseltecek açıklamalar yapmaktan geri durmadı. Yüksek sesle dillendirilmeyen ‘Diktatör Erdoğan’ sesleri muhalif iç ve dış basında aşinalık kazanılan bir ifade halini aldı.

TAKVİM GAZETESİ’NİN DURUMU

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünenlerdenseniz Takvim Gazetesi iyi reklam yaptı denilebilir. Habercilikle pek alakası kalmadığı için unutulmaya yüz tutmuş bir gazete çeşitli taklalar atarak kendisini kamuoyuna hatırlattı mı hatırlattı!

Reklamın kötüsü de olur diyenlerdenseniz; Takvim Gazetesi kendini rezil etmeyi becermiştir. Sadece kendisini olsa ne ala! ‘Türk gazetesi’ sıfatıyla ülkemizi de uluslararası kamuoyuna rezil etmiştir. Bu konudaki ısrarcı tavrı da hepten acınası bir boyuta ulaşmıştır.

Asparagas röportajıyla alay konusu olan Takvim gazetesi’nin Haber(!) Müdürü Mevlüt Yüksel CNN’in tecrübeli sunucusu Amanpour’un "yazıklar olsun, utanıyorum" serzenişine rağmen seviyesizliklerine devam edecek gibi görünüyor. Aynı Mevlüt Yüksel, sanki soran olmuş gibi “biz SOROS beslemesi değiliz” derken Coca Cola sponsorluğunda ABD’ye giderek oluşturduğu sırıtkan iki yüzlülükten pek rahatsız görünmüyor!.. (KKO)

ANALİZ | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com