Brüksel-Afyon hattını ayakta tutmalıyız

Brüksel-Afyon hattını ayakta tutmalıyız
Tatilini memleketi Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde geçiren Belçika Devlet Bakanı Emin Kır, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile birlikte Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı ziyaret etti.

Tatilini memleketi Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde geçiren Belçika Devlet Bakanı Emin Kır, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile birlikte Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı ziyaret etti.
Belçika'nın Türk asıllı Devlet Bakanı Emin Kır, yaklaşık yarım asırdır Belçika'da yaşayan Emirdağlıların memleketleri ile olan bağlarının bu zamana kadar hiç kopmadığını ve bundan sonra da kopmayacağını söyledi. Bakan Kır, Afyon ve Emirdağ'ın kendisi ve Belçika'da yarım asırdır yaşayan Türkler için çok değerli olduğunu anlattı. Belçika'da çok ciddi sayıda Türk vatandaşının yaşadığını belirten Kır, şöyle konuştu: 'Türkler yarım asırdır orada. Ama memleketimiz ile olan bağlarımız bu zamana kadar hiç kopmadı ve bundan sonra da kopmayacak. Şu günlerde Afyonkarahisar'da çok sayıda gurbetçi gördüm. Gurbetçilerimiz ve memleketimiz için biz yöneticilerin bir araya gelmesi gayet doğal.' Afyon ve Emirdağ'a çok önem verdiğini belirten Kır, şunları söyledi: 'Çünkü bugüne kadar yaptığımız işbirliği sayesinde mesafe aldık ama bunlar yeterli değil. Daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben bildiğiniz gibi 7 Haziran seçimlerinden sonra ikinci kez Brüksel Başkenti Bölge Hükümetinde göreve getirildim. Yetkilerim biraz daha artırıldı.'
AFYON'UN TARİHİ AÇIDAN BAKILDIĞI ZAMAN ÇOK ESKİ ESERLERİ VAR
Afyon'un termal turizm açısından sunduğu hizmetlerin gurbetçiler için ayrı bir yeri olduğunu hatırlatan Kır, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Onlar da bu yöreli olduğu için, onlar sizin ilk turistleriniz, müşterileriniz ve ilk kardeşleriniz. Onları biliyorum unutmuyorsunuz ve onlarda böyle hizmetleri bekliyor. Tarihi açıdan bakıldığı zaman çok eski eserleri ve çok eski doğası var. Bunlarında keşfedilmesi lazım. Bizim için sizin öneminiz çok büyük.' Tek amaçlarının Brüksel-Afyon hattını yaşatmak olduğunu anlatan Kır, şunları söyledi: 'Bunun aralıksız bir şekilde hayatta kalması gerekiyor. Bizden beklenilen şeyler olduğu zaman şunu iyi bilin biz her zaman hizmetinizdeyiz, her zaman sizi dinleyecek insanlarız. Çünkü bizi bize bağlayan o kadar çok şey var ki ve şundan da eminim belki bazılarının Afyon'da evi yok, bazıların Emirdağ'da evi kalmadı, başka yerlere gitti. Ama bu bağ var. Anavatanları burası olduğu için sürekli gelecekler ve bu potansiyeli her iki tarafın en iyi şekilde kullanması gerekiyor.'
AFYONKARAHİSAR'IN TANITIMINA KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da Bakan Kır'ı ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.
Afyonkarahisar'ın milattan önce ve milattan sonra önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve bu zenginliklerini koruyabilen ender şehirlerden biri olduğunu belirten Çoban, 'İnşallah biz bu dönemde bu kimliğimizle öne çıkarak ilimizin tanıtımına önemli katkı sağlamak istiyoruz' dedi. Bu dönemde valilik, ticaret odası, üniversite ve bütün kurumlarla önemli iş birliği içerisinde olduklarını anlatan Çoban, sözlerine şöyle devam etti: 'Birbirimize destek oluyor, yol gösteriyoruz. Bu birliktelikten büyük bir güç doğuyor. İnşallah bu güç sayesinde Afyonkarahisar makus talihini yenecek ve inşallah önemli gelişmelere sahne olacaktır.'
ULU CAMİ VE MEVLEVİ MÜZESİNİ GEZDİ
Bakan Kır, Afyonkarahisar Belediye Başkanını ziyaretinin ardından iş adamı Hüseyin Şehitoğlu tarafından restore edilerek açılan Şehitoğlu Butik Otel'de öğle yemeği yedi. Bakan Kır, Belediye Başkanı Çoban ile birlikte Ulu Cami, Mevlevi Müzesini de gezdi. Ulu Cami ve Mevlevi Müzesine hayran kalan Emir Kır, 700 yılı aşkındır ayakta duran Ulu Caminin mimari yapısını beğendiğini ifade etti. Türbe camisinde bulunan Mevlevi Müzesi'ni de gezen Bakan Kır, müze hakkında yetkililerden bilgi aldı. ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ve yönetim kurulunu da ziyaret eden Kır, Afyonkarahisar'ın önemli mermer şehri olduğunu ifade etti.
ATSO Başkanı Serteser de, Bakan Kır'a, Afyon'dan Belçika'ya mermer, gıda ve diğer alanlarda yapılan ihracatların bulunduğu dosyayı verdi.
Bakan Kır, Türkiye ile Belçika'nın iyi ikili ilişkileri olduğunu belirtti. Bakan Emir Kır, gün boyu ziyaretlerini sürdürdü. Bakan Kır'a ziyaretleri esnasında çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com