Brüksel'deki Avrupa Müslümanları Buluşması

Brükseldeki Avrupa Müslümanları Buluşması
Bildirgeden:

GENVAL (AA) - Avrupa Müslümanları Buluşması'nın sonuç bildirgesinde, Avrupa ülkelerine, İslam karşıtlığı ve ırkçılık konusunda daha duyarlı olmaları çağrısı yapıldı.

Avrasya İslam Şurası Sekreteryası'nın organizatörlüğünde Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Genval kasabasında gerçekleştirilen Avrupa Müslümanları Buluşması'nın sonuç bildirgesi yayımlandı. 

Avrupa'da yükselen ırkçılık ve İslam karşıtlığına göz yumulmaması istenen bildirgede, "İslam düşmanlığı ve ırkçılık gibi Müslümanların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara ilişkin resmi makamlar daha duyarlı davranmaya davet edilmeli ve İslam karşıtı ırkçılığın bir insanlık suçu olduğunun kamuoyu tarafından da kabul edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır" denildi.

Bildirgede, Avrupa'da İslami kurumların güçlendirilmesi ve yasal zemine kavuşturulması, İslam'ın Avrupa'daki kökleri üzerinde bilimsel araştırmalar yapılması, dini eğitim kurumlarının güçlendirilmesi ve ortak müfredat hazırlanması, dini bayramlarda takvim ihtilafına son verilmesi, kurban kesimi ve helal gıda konusunda yasal engellerle mücadele gibi unsurlara yer verildi.

Avrupalı Müslümanlar, toplantının bir benzerinin, İslam'ı resmen tanımasının 100. yılına denk gelen 2016'da Hırvatistan'da düzenlemeyi kararlaştırdı.

Avrupa Müslümanları Buluşması'na, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Belçika Müslümanları Temsil Kurumu Başkanı Nureddin İsmaili, Bosna Hersek Reisul Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı ve Başmüftü Aziz Hasanoviç, Fransa İslami Organizasyonlar Başkanı Amar Lasfar, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Efendi Recebi, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rifat Feyziç, Slovenya Müftüsü Nedzad Grabus, Polonya Müftüsü Tomas Miskiyeviç, Danimarka Müslümanlar Birliği Genel Sekreteri Abdülhamit Henriksen, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile Avrupa ülkelerinden din alimleri ve akademisyenler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com