BTK Başkanı Acarer:

BTK Başkanı Acarer:
"Siber Güvenlik Tatbikatını bu yıl uluslararası alana açtık. 15-16 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek tatbikata 15 ülke katılım sağlayacak"

ANKARA (AA) - TAMER TOĞANAŞ - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bu yıl dördüncüsü düzenlenecek siber güvenlik tatbikatının ilk kez uluslararası bir tatbikat şeklinde gerçekleştirileceğini belirterek, 15-16 Mayıs'ta yapılacak "Uluslararası Siber Kalkan Tatbikatı 2014"e 15 ülkeden siber olaylara müdahale ekiplerinin katılacağını bildirdi.

BTK Başkanı Acarer, siber tehditlerle mücadelede uluslararası işbirliğinin büyük önem taşıdığını ifade etti. Bu nedenle daha önce 3 kez gerçekleştirilen siber güvenlik tatbikatını bu yıl uluslararası katılımla düzenlemeyi kararlaştırdıklarını belirten Acarer, Tatbikata 15 ülkeden gelen 3-4'er kişilik siber olaylara müdahale ekiplerinin katılacağını aktardı.

Acarer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının  siber güvenlik politikaları doğrultusunda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile ITU-IMPACT işbirliğinde siber güvenlik konusunda farkındalığın arttırılmasını, yeteneklerin geliştirilmesini ve uluslararası koordinasyonun sağlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

BTK Başkanı Acarer, şunları kaydetti:

"Siber güvenlikte uluslararası işbirliğinin öneminden hareketle, ITU, IMPACT ve katılımcı ülkelerle söz konusu işbirliğinin arttırılması amacıyla tatbikatı bu yıl uluslararası alana açtık. Böylece ülkemizin adının siber güvenlik konusunda dünyaya duyurulması ve ulusal çapta düzenlenen tatbikatların uluslararası boyuta taşınması sağlanmış olacak. Bu tatbikatlarla ülkemizin siber güvenlik alanındaki kapasitesinin arttırılması ve rolünün güçlendirilmesini amaçlıyoruz."

-Uluslararası Siber Kalkan Tatbikatı 2014 - 

İstanbul'da iki günlük etkinlik şeklinde gerçekleştirilecek olan programın ilk gününde katılımcı ülkelerin ekipleri, Türkiye'den de kamu kurum ve kuruluşları, işletmeciler ve sivil toplum örgütleri bir araya gelecek.  İlk gün ilk gününde "Adli Bilişim ve Soruşturma", "Mobil Güvenlik ve Siber Güvenlikte Standardizasyon" oturumları düzenlenecek.

Etkinliğin ikinci gününde ise sadece tatbikata katılacak ülkelerin ulusal siber olaylara müdahale ekiplerinin (CERT) yer alması planlanıyor. İkinci gün siber olaylara müdahale ekipleri tarafından yazılı mesajlarda bulunan siber senaryolara cevaplar verilmesi şeklinde tatbikatlar gerçekleştirilecek. Etkinliğe ilişkin detaylı bilgiye "www.icse2014.org" web sayfasından ulaşabiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com