Bu adamı yeniden doğuracak bir anne aranıyor

Bu adamı yeniden doğuracak bir anne aranıyor
Amerikalı genetikçi George Church Neanderthalların genetik yapısını çözdüğünü belirterek onları yeniden doğuracak bir gönüllü anne aradığını söyledi.

Harvard Medical School'da genetik profesörü olarak çalışan George Church, Neanderthalların DNA yapısını yeniden inşa ettiğini belirterek 33 bin yıl önce soyları tükenmiş bu canlıları yeniden canlandırabileceğini söyledi.

Steven Spielberg'in Jurassic Park filmini andıran bu projenin ondan bir farkı var. Filmde dinazorlar laboratuvar ortamında yeniden canlandırılıyordu. Bu projede ise bir anne gerekiyor. Prof. Church, Neandertal doğuracak maceracı ve cesur bir gönüllü anne aradığını belirtti.

Prof. Church kemiklerden aldığı örneklerin genetik kodunu çözerek Neanderthalların DNA'sını tam olarak çözdüğünü ifade etti. "Şimdi bir macera sever kadın arıyorum" diyen Church, "Bunun bir cehennem senaryosu olarak gören vardır ama ben olabileceğini düşünüyorum" dedi.

Church'ün planı, fosillerin genetik yapısını analiz edip Neanderthalların DNA'sını yapay olarak üretmek. Sonra da o DNA'ları kök hücrenin içine yerleştirmek istiyor. Böylelikle insan embriyosunun ilk aşaması oluşmuş olacak. Birkaç gün içinde laboratuvar ortamında gelişecek emriyo, gönüllü annenin rahmine yerleştirilecek ve süreç başlamış olacak.

Church'e göre Neanderthalların beyni insan beynine benziyor. Ancak biraz daha ilkel. Alman Der Spiegel dergisine konuşan Church, "Neanderthallar bizden farklı düşünüyordu. İnsandan daha akıllı olabilirler" dedi.

Bilim insanları bu projenin teorik olarak mümkün olduğunu ancak insan klonlanmasının birçok ülkede yasak olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar neo-Neanderthalların bağışıklık sisteminin günümüz hastalıklarına dayanamayacağını, bunun dışında bazı korkutucu sonuçlar da doğurabileceğine vurgu yapıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com