“Bu Anayasa ile AB'ye girmek hayal”

“Bu Anayasa ile AB'ye girmek hayal”
DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ: TAVŞANLI'DA YAPTIĞI KONUŞMADA MHP'YE YÜKLENDİ. BAĞIŞ, “NUTUK ATARAK, BIYIK BIRAKARAK, ABUK SABUK EL KOL İŞARETLERİ YAPARAK VATAN SEVİLMEZ' DEDİ.

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BAĞIŞ: TAVŞANLI'DA YAPTIĞI KONUŞMADA MHP'YE YÜKLENDİ. BAĞIŞ, “NUTUK ATARAK, BIYIK BIRAKARAK, ABUK SABUK EL KOL İŞARETLERİ YAPARAK VATAN SEVİLMEZ' DEDİ.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Euronews adlı haber kanalının Türkçe yayın yapacağını ifade ederek, ''Türkiye'yi sevmek, ülkemizi, bayrağımızı sevmek böyle olur. Nutuk atarak, bıyık bırakarak, abuk sabuk el kol işaretleri yaparak vatan sevilmez'' dedi.
Bağış, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde ilk olarak Kaymakamlığı ziyaret etti. Kaymakam Numan Hatipoğlu, ilçede yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdiği Bağış'a, leblebi ürünlerinden oluşan paket hediye etti.
Bağış, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile makamında bir süre görüştü.
AK Parti İlçe Teşkilatını da ziyaret eden Bağış, Garp Linyitleri İşletmesi Merkez Misafirhanesi'nde onuruna verilen yemeğe katılarak, Belediye Kültür Sarayı'na geçti.
Bağış, burada düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, Adnan Menderes'in başbakanlığı döneminde 1959 yılında yapılan başvuruyla başladığını hatırlattı.

-GÜMRÜK BİRLİĞİNE KATILIM ÖNCESİ TARTIŞMALAR-

Türkiye'nin Gümrük Birliğine katılmasından önce bazı tartışmalar yaşandığını, ''Türkiye, Gümrük Birliğine girerse sanayisi bunu taşıyamaz, rekabet edemez'' diyenler olduğunu dile getiren Bağış, şunları söyledi:
''Çok şükür AB üyeliği sürecinde hem ülke olarak daha zenginleştik hem de Avrupa'da çok ciddi bir güç haline geldik. Bugün Türkiye'nin AB üyesi ülkelerle olan ticareti, toplama göre neredeyse yarıya yakınını oluşturuyor. Türkiye enerjiyle alakalı olarak da Avrupa'nın önemli ülkelerinden biri. Bugün dünyanın önemli enerji kaynakları Türkiye'nin ya doğusunda ya kuzeyinde ya da güneyindedir. Avrupa'nın bunlara ulaşabilmesi için Türkiye'ye ihtiyacı var.
AB üyeleri arasında nüfusları 600 bin, 3 milyon, 4 milyon gibi olan ülkeler var. Tavşanlı'dan biraz daha büyük yerleşim ve nüfusa sahip ülkeler, AB üyesidir. Ancak Türkiye, 72 milyonluk genç, dinamik nüfusuyla ciddi bir ekonomik potansiyeli içeriyor. AB'ye kendi benliğimizden vazgeçerek değil, kendi benliğimizi onlara kabul ettirerek girmek istiyoruz.''
-''TÜRKİYE'Yİ ÇETELERİN YÖNETMESİNİ İSTEYENLER VAR''-
Bağış, Türkiye'yi çetelerin yönetmesini isteyenler olduğunu ve bu kişilerin AB ile ilgili kafaları karıştırmaya çalıştığını savundu.
''Avrupa'da Türkiye'yi istemeyenlerin, Türkiye AB'ye üye olduğu zaman 'halkımız işsiz kalır' korkusu taşıdığını'' söyleyen Bağış, şöyle devam etti:
''Bazı çevreler, (AK Parti, AB sürecinden vazgeçecek) diyor. Seçimlere rağmen biz bugüne gelene kadar çok ciddi reformlar yaptık. Önemli reformlar geçen yıl hayata geçirildi.
AB Parlamenterler Meclisi Başkanlığına bir kardeşimiz, Antalya Milletvekilimiz Mevlüt Çavuşoğlu seçildi. 800 milyon Avrupalıyı temsil eden bir kurumun bir Türk tarafından yönetiliyor olması, hepimizin ortak gururudur.''
Bağış, Avrupa merkezli haber kanalı Euronews'in 8 dilde yayın yaptığını, bugünden itibaren buna Türkçe'nin de eklendiğini anımsatarak, ''Türkiye'yi sevmek, ülkemizi, bayrağımızı sevmek böyle olur. Nutuk atarak, bıyık bırakarak, abuk sabuk el kol işaretleri yaparak vatan sevilmez'' diye konuştu.

-SİLAHLI KUVVETLER MENSUPLARININ YARGILANMASI-
Bağış, Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştayın bir araya gelip yargı stratejisi oluşturduklarını ve ortak bir pozisyonda buluştuklarını belirtti.
Bunun AB'de büyük bir hayret ve takdirle karşılandığına işaret eden Bağış, şunları kaydetti:
''Ceza Yasamızda birtakım değişiklikler yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının da sivil mahkemelerde yargılanmasına imkan veren birtakım değişiklikler yapıldı. Geçen hafta Anayasa Mahkememiz bu yasayı iptal etti. Bu yasa, Avrupa standartlarına yükselmemiz için yapıldı. Avrupa'nın bütün ülkelerinde bütün insanlar aynı mahkemelerde yargılanıyorlar. Oralarda askeri mahkeme yok mu? Bazılarında var ama onların temyiz makamları yani üst kurulları yine sivil mahkemelerdir. Maalesef Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Tabi beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ancak Anayasa Mahkemesi kararlarına hepimizin saygı duyması gerekir. Bizim itirazımız, o kararı almaya vesile olan bugünkü Anayasayadır.''
Bağış, Başbakan Erdoğan'ın geçen yıl Davos'taki toplantıda ''one minute'' diyerek sergilediği tavrın yıl dönümü dolayısıyla Avrupa ve Orta Doğu'da çeşitli kutlamalar yapılmasının çok anlamlı olduğunu da sözlerine ekledi.
Toplantıya, AK Parti Kütahya Milletvekilleri, Hüsnü Ordu, Soner Aksoy, Hasan Fehmi Kinay, AK Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, partinin il ve ilçe teşkilatlarının yöneticileriyle vatandaşlar katıldı.
Bakan Bağış daha sonra kara yoluyla İstanbul'a hareket etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com