Bu arılar gömülü mayınları buluyor

Bu arılar gömülü mayınları buluyor
Hırvatistan'da eğitilen arılar yaklaşık 5 kilometre ötedeki mayının kokusunu alabiliyor. Patlayıcı aroması karıştırılmış şeker solüsyonu kullanılarak eğitilen arılar ülkedeki mayınların bulunup temizlenmesinde önemli rol oynayabilir.
Hırvatistan'da bilim insanları özel yetiştirilmiş arı kolonilerinin yaklaşık 5 kilometre ötede gömülmüş mayınların kokusunu alıp tespit edebildiğini açıkladı. Bu arılar patlayıcı kokusu ile karıştırılmış çok çekici şeker solüsyonu kullanılarak eğitiliyor. Uzmanlar bu arıları eğitmek ve eğitim tekniğini mükemmelleştirmek için yıllarını harcadıklarını ifade etti. 
 
Bir çadır etrafına konan arı kovanları ile uzmanlar yıllarca deneylerini tekrarladı. Deneyde arıların keskin koku alma özellikleri ile yiyeceğin içine yedirilmiş patlayıcı kokusu birleştirildi. Arıları Prof. Mateja Janes başkanlığındaki bir ekip eğitti. 
 
1990'lardaYugoslavya'nın dağılma sürecinde şiddet olayları ve savaşlar olmuş, bu dönemde toprağa bimlerce karamayını gömülmüştü. Prof. Mateja Janes "Yıllarca arıların yeteneklerini geliştirmesini sağladık. Şimdi onlar köpeklerden çok daha hızlı ve güvenli. Bir diğer avantaj ise çalışmadan çok lezzetli bal yapıyorlar" dedi.
 
2007'de proje başladıktan sonra üniversitenin tarım fakültesi bahçesine mayınlar gömüldü ve arıların bulması sağlandı. 
 
Hırvatistan'ın 683.4 kilometre karelik bölümünde kara mayını döşeli. Hırvatistan'ın bağımsızlık savaşı sırasında gömülen mayınların 90 bininin hala toprak altında olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 1.5 milyon adet yerleştirilen mayınlar savaş boyunca çok yaygın kullanıldı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com