'Bu asgari ücret işçiyle alay etmektir!'

'Bu asgari ücret işçiyle alay etmektir!'
'Birilerinin servetlerinin büyümesi, birilerinin ayakkabı kutularını doldurması için asgari ücret yıllardır büyümeden pay alamamaktadır'

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 2014 yılı için yapılan asgari ücret artış oranının, işçiyle alay etmek olduğunu belirterek Türkiye yolsuzluk skandalları ile çalkalanırken gecikmeli olarak belirlenen bu asgari ücret toplumun geniş kesimlerine karşı işlenmiş en büyük hırsızlık suçudur” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 2014 yılı asgari ücretin belirlenmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Buna göre asgari ücrete 2014 yılında yılın ilk altı ayı için % 5’lik yani 42 liralık bir artış yapıldı. Bu tutar günlük 1.4 lira, yani öğün başına 47 kuruşluk bir artıştır.

Türkiye yolsuzluk skandalları ile çalkalanırken gecikmeli olarak belirlenen bu asgari ücret toplumun geniş kesimlerine karşı işlenmiş en büyük hırsızlık suçudur. Bu asgari ücret açlıktır, cinayettir. Türkiye’de dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı, 2014 asgari ücretinin 4 katından fazladır”
dedi.Çerkezoğlu, DİSK’in yaptığı hesaplamalara göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1121 TL,yoksulluk sınırının da 3544 TL olduğunu söyledi. Konuşmasına devamla Arzu Çerkezoğlu:

“Buna göre dört kişilik bir işçi ailesi, 1 aylık ücretle 1 hafta geçinebilecek 3 hafta aç kalacaktır. Açlık sınırının altında asgari ücret toplumsal cinayettir. Bu asgari ücret ile resmen yoksulluk dayatılmaktadır. Devletin resmi istatistik kurumu TÜİK’in yoksulluk sınırını temel alarak yaptığı hesaplamalara göre ise asgari ücretin en az 1205 lira olması gerekmekteyken bu rakamın %70’i düzeyinde bir asgari ücret tespit edilmiştir.”

Bakan maaşlarının asgari ücretin 17 katı olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Bakanların ailesi ile beraber geçimine 17 asgari ücretin bile yetmediği, oğullarının girdiği faaliyetlerden anlaşılmaktadır. Bakan maaşı ile bile yetinemeyenler, milyonlarca işçiye ve ailesine bir kez daha 846 TL ile bal gibi yaşanır denmektedir” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, Disk-Ar’ın hesaplamalarına göre son 35 yılda ekonomik büyüme ve kişi başına düşen milli gelir artışı yansısa asgari ücretin net 1634 lira olması gerektiğini belirterek, “Bu asgari ücret emek hırsızlığıdır. Oysa bu asgari ücret bu rakamın yaklaşık yarısıdır. Birilerinin servetlerinin büyümesi, birilerinin ayakkabı kutularını doldurması için asgari ücret yıllardır büyümeden pay alamamaktadır” dedi.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com