Bu babalar diplomalı

Bu babalar diplomalı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı Aile Destek Programlarına geçmiş yıllarda annelere göre katılımı düşük seviyelerde kalan babaların sayısı, son üç yılda 28 bine ulaştı-Kursiyer Öztoprak:-"Eğitime başlamadan önce çocuklarımla sıkıntılar yaşıyordum. Ço

SELMA KASAP- Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açtığı aile destek programlarına geçmiş yıllarda annelere göre katılımı düşük seviyelerde kalan babaların sayısı, son üç yılda 28 bine ulaştı.

MEB tarafından hazırlanan Baba Destek Programı'nın eğitim içeriği son olarak 2012'de revize edildi. MEB verilerine göre, Aile Eğitimi Kurslarının verilmeye başlandığı 1993 yılından geçen yılın Ekim ayına kadar açılan 30 bin 68 kursa 689 bin kişi katıldı, 1,5 milyon ebeveyn ve çocuk bu kurslardan yararlandı. Son üç yılda da Baba Destek Programı'na 28 binin üzerinde baba katıldı.

-Babalar iş başında

Çankaya Halk Eğitim Merkezi'nde açılan Aile Destek Programına katılan babalardan Mustafa Öztoprak, AA muhabirine kurs sonrası yaşamındaki değişiklikleri anlattı. Anaokula giden iki çocuk babası olduğunu dile getiren Öztoprak, eğitimler öncesi çocuklarıyla büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Eğitimler sayesinde büyük kazanımlar elde ettiğini vurgulayan Öztoprak, çocuklarıyla bilinçli konuşmayı ve onlara nasıl davranması gerektiğini öğrendiğini belirterek, ''Eşim ve ben çalıştığımız için çocuğumuza başkaları bakıcılık yaptı. Bu nedenle büyük sıkıntılar yaşadık. Bu eğitimler sayesinde sorunlarımızı aşmaya çalışıyoruz. Bu programa anne ve baba olarak katılmak gerekiyor. Öğrendiklerimi eşime aktarmaya çalışsam da öğretmenimizin anlattıkları kadar etkili olmuyor'' diye konuştu.

-Evlilikte sağlam adımlar için eğitim

Abdulkadir Gençaslan da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Çocuk Koruma Evinde çalıştığını belirterek, işine gönüllü olarak başladığı için kurslara başvurduğunu söyledi.

Çocuklara daha faydalı olmaya çalıştığını anlatan Gençaslan, "Onlar için elimden geleni yapıyorum. Bu kursun çok faydasını gördüm. Bütün anne babalara ve anne baba adaylarına tavsiye ediyorum. Hem evliliklerine sağlam adım atmaları hem de daha bilinçli bir çocuk yetiştirmeleri için bu kurslara katılmaları gerekiyor. Sonuçta aynı çocuklar yaşlandıklarında kendi çocuklarına bakacaklar" dedi.

Henüz çocuğu olmayan Yılmaz da potansiyel bir baba adayı olarak kurslara katıldığını belirterek, kurslar sonrası çocuklara karşı duyduğu ilgiyi daha profesyonelce yansıtabildiğini söyledi.

-Tavizkar aile tutumu zorluyor

Aile eğitimi okutmanlarından Nurhan Saral, günümüz ailelerinin yaşadığı en büyük zorluğun tavizkar aile tutumu olduğuna dikkati çekti. Bu tutumdan dolayı çocukların anne babalarıyla sıkıntılar yaşadığını ve her istediklerini bir şekilde yaptırdıklarını belirten Saral, "Aileler özellikle bu durumda çok bunalıyor. Bu dersler sayesinde aileler kararlı, tutarlı olmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendiler" diye konuştu.

Anne babaların çocuğunun gelişimini bilmesi halinde her yaşta karşısına çıkan farklılıkları endişelenmeden sıkıntı duymadan atlatabildiğini anlatan Saral, bu dönemin geçici bir dönem olduğunu bilmenin anne babayı oldukça rahatlattığını söyledi.

Toplumun sürekli değiştiğine işaret eden Saral, eskiden çocuk bakmak ve yetiştirmenin sadece annenin göreviyken, artık bu durumun değiştiğini vurguladı.

Öğrencilerinden bir babanın eşinin gündüz, kendisinin de gece vardisayında çalıştığı için yani bir bakıcıya ihtiyaç duymadan çocuklarına bakabildiklerini aktaran Saral, şöyle konuştu:

"Öğrencim bana 'kendi çocuğuna bakmak öyle güzel birşeymiş ki' diyor. İkinci çocuğa baba kendi bakıyor. Babamızla çok da keyifli ders işleniyor, diğer annelerle etkileşim içinde. Özellikle babaların aile eğitimlerine önem vermesi bizi çok mutlu ediyor. Babalarımız hergün eşlerine derslerde işlenen konuları tekrar ediyorlarmış. Bana diyorlar ki hocam eskiden biz eşimle çocuklar konusunda çok tartışıyorduk 'onun ak dediğine ben kara diyordum onun kara dediğine ben ak' diyordum. Ama şimdi derste öğrendiklerimizi günlerce evde tekrar ediyoruz. Eşleriyle ilişkilerine önemli bir katkı sağladığımızı söylüyorlar."

Çankaya Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Dikilitaş da MEB'in de çok önem verdiği aile eğitim kurslarını çok etkin şekilde uyguladıklarını belirterek, "Kendi çocuklarım da bu kurslara gitti ve bu nedenle torunlarım ideal bir eğitim aldı. Tüm vatandaşların bu kursa katılımını istiyoruz. Baba eğitimlerine daha öncelik verilmesi gerekirken, babaları kurslara getirmek çok zor oluyor. Ancak zor da olsa babalarla gerekli görüşmeleri yaparak kurslara katılmalarını sağlıyoruz. Şu anda babalara eğitim veren sınıflarımız da mevcut" diye konuştu.

Muhabir: Selma Kasap
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com