"Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim"

Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim
Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Acar:

ANTALYA (AA) - Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar, "Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim ama hayatta her şeyi akışına bıraktım" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Spor Bilimleri Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresinde "Yüz Nakli Yapılan Bireylerde Egzersizin Faydaları" konulu oturum yapıldı.

Seminerde konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, yüz nakli yapılan hastalara bir hafta, on gün sonra fizyoterapi uygulamaya başladıklarını ve bir yıl devam ettiğini söyledi.

Yüz nakli ameliyatlarının zor olduğunu ifade eden Özkan, "Aslında en önemli kısım ameliyattan sonraki rehabilitasyon ve ilaç kullanımı. Bize bu konuda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, sosyal ve fiziyoterapi anlamında çok yardımcı oldu. Uğur'daki gelişmeleri gözlemledim gayet başarılı" dedi.

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar ise yüz nakli yapılacağı zaman heyecanla Antalya'ya geldiğini ve Ömer Özkan'la tanıştığını anlattı. Her şeyi göze aldığına değinen Acar, "Bu benim için son şansımdı, belki ameliyatta ölebilirdim ama hayatta her şeyi akışına bıraktım. Yüzümü ilk gördüğümde bundan daha güzel bir şey olamaz dedim. Devamında mutlu oldum. Yüz naklinden sonra en önemli şey enfeksiyon kapmamak. Bunu da en iyi bir şekilde yaptığımı düşünüyorum. Yüzüm de, elim de, ayağım da değişse Uğur Acar değişmedi" diye konuştu.

Acar, Turan Çolak ile birlikte BESYO'da 2,5 haftalık, spor aktivitelerinin bulunduğu bir projede yer aldıklarını belirtti. Sporun sağlığına iyi geleceği düşüncesiyle projede yer aldığını ifade eden Acar, "Projede çeşitli spor aktiviteleri yaptık, hem dinç olduk hem rahatladık. Turan Çolak ile kendimizi iyi hissettik. Bundan sonra da spor yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com