Bu Bir Çetin Doğan Filmi!..

Bu Bir Çetin Doğan Filmi!..
Ahmet Altan bugünkü köşesinde Çetin Doğan'ın kızı ile ilişkisine değinerek bu olayın güzel bir roman olabileceğini yazdı. Bu olayın romanı yazılır mı bilmiyoruz ama; Müzik Kutusu filmi tıpkı Çetin Doğan ve kızını anlatıyor...

elmahaber

Ahmet Altan bugünkü köşesini Taraf gazetesinin gündeme getirdiği Balyoz Davası'na ayırdı. Özellikle Çetin Doğan'ın kızı ve damadı ile olan ilişkisine değinerek bu dramatik olaydan güzel bir roman çıkabileceğini yazdı.

Altan'ın bu fikri, akıllara yıllar öncesinden çarpıcı bir filmi getirdi.

1989 yılı yapımı bir Costa-gavras filmi olan Music Box (Müzik Kutusu) tam da benzer bir senaryo üzerine kurulu.

Filmde başarılı kadın avukat (Jessica Lange), ikinci dünya savaşından sonra Macaristan'dan ABD'ye göç eden babasının, ikinci dünya savaşı sırasında ülkesinde Nazilerle birlikte işlediği suçlardan dolayı sınırr dışı edilmesi durumu ortaya çıkınca, babasının suçsuzluğuna iman etmiş olarak onun savunmasını üstlenir ve olaylar gelişir.

Final bölümünde ise film boyunca babasını büyük bir çabayla savunan Ann Talbot (Jessica Lange) babasını mahkum ettirecek kesin delillerle karşılaşır ve onları savcıya teslim eder.

Film “insan Ann” ile “babasının kızı ve avukat Ann” arasındaki psikolojik mücadeleyi çarpıcı bir üslupla vererek sona erer.

Ahmet Altan Müzik Kutusu'nu izledi mi bilinmez; ama Türkiye'de Balyoz Davası devam ediyor ve kamuoyu büyük bir merakla davanın sonuçlanmasını bekliyor.

 

İşte Ahmet Altan'ın bugünkü yazısı:

Türkiye tarihinin en önemli davalarından biri sürüyor.

İlk kez bir “darbe” geniş bir sanık kitlesiyle birlikte yargılanıyor.

Dava sürerken, Balyoz darbesine ait belgelerin emekli Orgeneral Çetin Doğan'la arkadaşlarını suçlamak için 2010 yılında “uydurulmuş” sahte belgeler olduğuna dair iddialar da sık sık dile getiriliyor.

Bu iddiaları özellikle Çetin Doğan'ın kızıyla damadı öne sürüyor, bu konuda bir kitap da yazdılar.

Onları bazen televizyonda da izliyorum.

Yaptıklarını sempatiyle karşıladığımı söylemeliyim, babalarını kurtarmak istemelerinden daha doğal bir şey olamaz.

Özellikle Doğan'ın kızını izlerken, aklımdan bir roman kurgusu da geçmiyor değil.

O genç kadının babasının suçsuzluğuna samimiyetle inandığını varsayarsak ve aslında kızın babası “suçlu” olduğunu biliyorsa, bunu bilmesine rağmen de kızının böyle konuşmasına izin veriyorsa, yarın darbenin gerçekten var olduğu kanıtlandığında ilişkileri nasıl olur acaba?

Suçlu baba, kendisinin suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan kızını izlerken neler hisseder?

Evlat, bunca savunduğu babasının aslında suçlu olduğunu anladığında ne düşünür?

Suçun kanıtlanmasından sonra ilk karşılaşmalarında ne konuşurlar?

Ondan sonraki ilişkileri nasıl olur?

Bir roman ya da piyes olabilecek kadar “trajik” bir yapıya sahip bu ilişki.

O genç hanımla eşinin konuşmaları bu açıdan da ilgimi çekiyor. Ayrıca "açıklanmaya muhtaç bazı gariplikler" saptadıkları da gerçek.

O darbe planı yapıldığında var olmayan bazı kuruluşların isimleri o planlarda yer almış, bunu "belgelerin" sahteliğinin kanıtı olarak ortaya koyuyorlar. Dün Alper Görmüş, onların bu iddialarına karşı savcıların iddîalarını da yazdı. Gerçeğln anlaşılması için o belgelerin yazıldığı bilgisayarların bulunması gerekiyor ama bilgisayarlar her nasılsa ortadan kaybolmuş.

Genellikle "belgelerin" sahteliği iddiasında bulunanların konuşmalarına yer veriliyor televîzyonlarda.

Bir de bizim gördüğümüz belgeler var. Binlerce sayfa. Çetin Doğan'ın yaptığı korkunç konuşmanın seskaydı var.

Diğer generallerîn ses kayıtları var.

Çetin Doğan'ın, Balyoz Darbe planının kamuflajı olarak kullanılan "tatbikatta" Genelkurmay'ın emirlerine uymadığına dair belge var.

O sıralarda MİT Müsteşan'nın Mustafa Balbay'a "Birinci Ordu darbeye hazır" demesi var. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ün, Çetin Doğan'a "Darbeye mi hazırlanıyorsun" diye sorduğunun bizzat Doğan tarafından açıklanması var.

Ve daha beteri, cami bombalayacak ekiplerin görev kâğıtları var.

O emir kâğıtlarında, 2003 yılında Birinci Ordu'da görevli subayların, astsubayların, çavuşların sadece isimleri değil sicil numaraları dayeralıyor.

Eğer o belgeleri biri daha sonradan, 2010 yılında hazırladıysa, bu hazırlayanın 2003'te Birinci Ordu'da bulunan neredeyse bütün personelin isimlerini ve sicil numaralarını bilebilecek bîri olması gerekir.

Hukukta bir kural vardır.

Bir adamı cinayetle suçlarsanız, onun suçlu olduğunu kanıtlamaksize düşer.

Bir adamıt bir cesedin başında elinde tabancayla bulursanız, suçsuz olduğunu kanıtlamak o adama düşer.

Birinci Ordu'da yapılan Balyoz planının binlerce sayfalık belgeleri, "el yazıları", görev kâğıtları, çizilmiş krokileri, keşif raporları, konuşmaların ses kayıtları ortada duruyorsa, bunun darbe planı olmadığını kanıtlamak Birinci Ordu'nun o zamanki yöneticilerinin görevi.

O "hükümete yön verme" konuşmalarının, "ezeceğiz" laflarının ne anlama geldiğini anlatmak da o konuşmaların sahiplerinin işi.

Benim için hayati soru şu: Camîleri bombalayacak timlerin görev kâğıtlarını kim yazdı, kimin emriyle yazdı, 2003 yılında Birinci Ordu'daki bütün görevlileri isîmleri ve sicil numaralarıyla bilecek kim vardı? Bu kâğıtların yazılmasını emreden "general" Çetîn Doğan değilse kim? Orgeneral Doğan'ın suçsuzluğuna gerçekten inananlar varsa, onlar "gazetelerle polemik" yapmak yerine "gerçek suçlu olduğuna" inandıklarını ordu içinde aramalılar. Doğan'ın yakınlarını sempatiyle izlesem de, aklıma sürekli bir roman kurgusu gelmesinin nedeni, konuşmalarını hep "ordu dışındakîlerle" polemiğe ayırmaları. Dönüp orduya hiç bakmamaları.  Ahmet Altan, Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com