Bu çatlak İnönü'ye darbe vurur!

Bu çatlak İnönü'ye darbe vurur!
İnönü Stadı ile ilgili şok gelişme...

Sultanahmet'in minareleri arasından fırlayan gökdelenler tartışılırken İstanbul siluetine bir bıçak da Beşiktaş'ta saplandı. Başbakanlık Ofisi'nin dibindeki 14 katlı otel, Dolmabahçe Sarayı'nın duvarını çatlattı.

Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre; Dolmabahçe Sarayı ile Deniz Müzesi arasında kalan tarihi tütün deposundan geriye tek bir taş bile kalmadı. Oysa bina, 3 No'lu Koruma Kurulu'nca 2005 yılında 'kültür varlığı' olarak tescil edilmişti. Tarihi yapı, aynı kurulun 14 farklı kararı ile yok edildi. Yerine 14 katlı otel inşa edildi. En yakınındaki tarihi binanın boyu 18 metre iken yeni inşaatın boyu 24 metreyi geçti. Boğaz siluetini değiştiren bu görüntü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a rağmen oldu.

Günay 12.10.2010 tarihinde kendi el yazısıyla verdiği talimatta "Boğaz'da silueti olumsuz etkileyen ve Dolmabahçe'den daha yüksek bir yapılaşma olmasın" demişti. Koruma Kurulu bunu görmezden gelerek inşaatın yükselmesine engel olmadı. Diğer yandan inşaat sırasında Dolmabahçe Sarayı'nın duvarlarında çatlaklar oluştuğu tespit edildi. Milli Saraylar "Çökme tehlikesi var" diye rapor yazmıştı.

Bu rapora rağmen 1929–1930 yıllarında tütün deposu ve fabrikası olarak Mimar Victor Adaman tarafından inşa edilen tarihi binalar 5 yıl içinde betonarme otele döndü. Başta 'Dolmabahçe Sarayı'nın en kuzeyindeki müze olarak kullanılan 18 metre yüksekliğindeki binanın saçaklarını geçmeyecek şekilde inşa edilmesi önerilen otelin yüksekliği' 24 metreye ulaştı.

Günay, 2010'da "Boğazda silueti olumsuz etkileyen ve Dolmabahçe'den daha yüksek bir yapılaşma olmasın" talimatı vermişti. Bu talimat Koruma Kurulu'na da bildirilmişti. Ancak kurul bina yüksekliğini etkileyen plan tadilatını onaylayarak yeni teras ve çatı katı yapılmasına göz yumdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com