Bu da AKP’nin kendi vekillerine kıyağı

Bu da AKP’nin kendi vekillerine kıyağı
Hakan Şükür'ün, aylık 150 bin lira kazanacağı spor yorumculuğuna Başbakan’dan izin çıkarken, hiçbir ücret talep etmeden genel cerrahi uzmanı olarak çalışmak isteyen CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün’e TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten onay çıkmadı.

Geçtiğimiz günlerde Hakan Şükür’ün bir televizyon programında yorumculuk yapması karşılığında maaşının 13 katını alacağının ortaya çıkmasının ardından AKP’nin yalnızca kendi vekillerine toleranslı davrandığı gözler önüne serildi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten ücret talep etmeden genel cerrahi uzmanı olarak çalışmak isteyen CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün’e izin çıkmadı. TBMM Başkanı, bir milletvekilinin yürütme organı emrinde görevlendirilmesinin, şahsı tarafından ücret alınmasa dahi mümkün olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı, CHP’li Düzgün’e, “Tıp doktorluğu mesleği, yürütme organı içerisinde yer alan Sağlık Bakanlığının gözetimi ve denetimi altında icra edilmekte, mesleğe atanma da Bakanlık tarafından yerine getirilmektedir. Bu nedenlerle, milletvekillerinin, yürütme organına karşı bağımsızlığını koruma altına alan Anayasanın ve 3069 sayılı Kanunun sarih hükümleri karşısında bir milletvekilinin yürütme organı emrinde görevlendirilmesinin, şahsı tarafından ücret alınmasa dahi mümkün olmadığı değerlendirilmektedir” yanıtını verdi.

Özel işlerde görevlendirilemezlermiş

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa’nın 82. maddesinin 2. fıkrasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, yürütme organının teklif, inha, atama veya onamasına bağlı resmi veya özel herhangi bir işle görevlendirilemezler” ifadesinin yer aldığını kaydetti.
Çiçek, 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği İle Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanunda da paralel bir düzenlemenin mevcut olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı, Kanunun 2. maddesinde, “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinde ve bunlara bağlı kuruluşlarda; Devletin veya diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda, özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan derneklerin ve Devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar, vekili olamazlar, herhangi bir taahhüt işini doğrudan veya dolaylı olarak kabul edemezler, temsilcilik ve hakemlik yapamazlar.
Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, yürütme organının teklif, inha, atama ve onamasına bağlı resmi veya özel herhangi bir işle görevlendirilemezler. Bir üyenin belli konuda ve altı ayı aşmamak üzere Bakanlar Kurulunca verilecek geçici bir görevi kabul etmesi, Meclisin kararına bağlıdır”
ifadesinin yer aldığını hatırlattı.

Şükür ‘hobi’sinden 750 bin lira kazanacak

İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün söz konusu hobisinden kazandığı aylık, milletvekili maaşını 13'e katladı. Hakan Şükür'ün, Lig TV'yle aylık 150 bin liraya el sıkıştığı öğrenildi. 5 ay yorumculuk yapacak olan Şükür, 'hobim' dediği yorumculuktan sezon sonuna kadar 750 bin lira kazanacak. Milletvekili maaşının 11 bin 500 lira olduğu düşünüldüğünde, Hakan Şükür'ün hobisinden kazandığı aylık, maaşını 13'e katlayacak.

Hiçbir milletvekilinin görev yaptığı süre boyunca gerek kamudan gerekse de özel sektörden gelir elde edemeyeceği düşünüldüğünde, Hakan Şükür 'hobisinden' hatırı sayılır bir para kazanacak.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com