Bu da 'Çapulcu Kütüphanesi'

Bu da 'Çapulcu Kütüphanesi'
Çapulcular çok acayip işler yapıyor!

“Çapulcular” parkta açık hava kütüphanesinden dershaneye kadar her türlü hizmeti halka sunuyor. “Getir bırak bir tane hediyemiz olsun” sloganıyla açılan Çapulcu Kütüphanesi parkın kitap ihtiyacını karşılıyor. Dershane ise lise öğrencilerine ücretsiz ve altenatif ders imkânı sunuyor.

Gezi Parkı eylemcilerini, Başbakan Erdoğan’ın ifadesiyle çapulcuları parkın her yerinde görmek mümkün. Açık hava kütüphanesiyle dershanesiyle kafesiyle parkın her tarafında eyleme ve desteğe gelenlere yardımcı olan çapulcular için sticker bile yapılmış. “Getir bırak, bir tane hediyemiz olsun” sloganıyla açılan “çapulcu kütüphanesi” parkın en ilgi gören bölümü. Çapulcu kafesi de ücretsiz içecekleriyle ve çapulcu dershanesi de ücretsiz sağladığı ders imkânıyla lise öğrencilerine yardımcı oluyor.

Açık hava çapulcu kütüphanesinin fikir babası Yitik Ülke yayınevi sahibi Kadir Aydemir “yayınevi olarak başlattıklarını ve daha sonra twitter üzerinden bu fikri yayarak büyüttüklerini belirtiyor, o fikre başka yayınevleri de dahil olunca kütüphane oldukça zenginleşmiş. Herkesin evindeki kitaplığındaki bir veya daha fazla kitabı getirerek bıraktığı kütüphanede bir kitap hediye olarak veriliyor. Kadir Aydemir şimdiye kadar tek başına 300-400 kitap dağıtmış “ona göre buradaki direniş okumalı ve daha fazla bilgilenmeli ve öğrenmeli” çünkü bunun önemli bir katkısının olacağını düşünüyor.

Çapulcu dershanesi ise eyleme gelen lise öğrencilerine ücretsiz ders ve sınav imkanı sağlıyor, lise öğrencileri bu sayede hem derslerinden hem de sınavlarından geri kalmıyor. Çapulcu kafesi ise sizi parkın girişinde karşılıyor ve ücretsiz içecekleriyle herkese hizmet sunuyor. Parkta ve Taksim’in her yerinde “çapulcu” sözcüğü gözünüze çarpıyor çünkü herkesin gömleği ve t-shirti üzerinde “Dikkat Çapulcu”, “Her yer Taksim herkes Çapulcu” stickerları görebilirsiniz.

Taksim’de masa sandalye yasağı delindi

Gezi Parkı çapulcuları en çok da esnafın yüzünü güldürüyor. Beyoğlu Belediyesi’nin iki yıldır devam ettirdiği masa ve sandalye yasağıyla oldukça kötü günler geçiren esnaflar masa ve sandalye yasağını delmiş durumda. Sizi tehdit etmiyorlar mı, yasak değil mi sorumuza oldukça rahat cevap veriyorlar “Bu eylemler olduğu ve devam ettiği sürece bize kimse dokunamaz” diyip “eylemcilere sonuna kadar destek verdiklerini” söylüyorlar. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com