Bu da 'Doping Paketi'

Bu da 'Doping Paketi'
Doping için yönetmelikte değişiklik paketi geliyor

Demokratikleşme paketinden sonra bakanlıklar da kendi paketlerinin hazırlamaya başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı son zamanlarda sık yaşanan doping skandalları için önlemleri arttırmaya yönelik çalışmalara başladı.

Cezaları ve önlemleri arttırmak isteyen bakanlık 4 maddelik yönetmelik değişikliği için bir paket hazırladı. Hazırlanan değişiklik paketi Başbakanlık'a gönderildi.

En temel değişiklik Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik’in 23. maddesinde yapıldı.Değişiklik paketine göre dopingli olduğu anlaşılan sporcunun başka müsabakalardan elde ettiği ancak taksitlendirme veya başka sebeplerle henüz ödenmemiş ödülleri ödenmeyecek.

Pakette değişiklik istenen diğer 3 madde ise şöyle;

Antrenöre de ceza

16. maddede yer alan antrenörler ile ilgili düzenlemede sporcusunda doping çıkan antrenörün de lisansında ilk seferde bir yıl tekrarında ise beş yıla kadar geçersiz kılma hakkı olacak

Federasyonlar da sorumlu

Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle doping için teyerli önlem almayan federasyonlar da sorumlu olacak. Sıkı takibe alınacak federasyonlara ciddi yaptırımlar uygulanacak.

Hızlı cezalandırma

Bir başka değişiklik de Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in 18. maddesinde yapılacak. Buna göre de federasyon disiplin kurulları doping kullandığı tespit edilen sporculara cezalarını en kısa sürede vermek zorunda olacak. Yönetmeliğe, “Federasyon disiplin kurulları, yasaklı madde kullanan sporcular ve antrenörleri ile ilgili soruşturmaları üç ay içerisinde tamamlayarak karara bağlamak zorundadır” ibaresi eklenecek. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com