Bu da Genelkurmay’ın “Balyoz”u

Bu da Genelkurmay’ın “Balyoz”u
Gerekçeli karara yönelik önceki gün açıklama yapan TSK’nın Balyoz davasıyla gündeme gelen olaylar ve belgelerle ilgili kendi bünyesinde soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1. Ordu Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı tarafından yürütülen soruşturmaların detaylarını açıkladı...
 
CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Bakan Yılmaz’a, “Genelkurmay eski başkanlarından İlker Başbuğ’un tutuklanması ile sonuçlanan soruşturma ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde idari veya adli bir soruşturma ya da inceleme yapılmış mıdır? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Yapılmamış ise gerekçesi nedir? Yapılmasını sağlayacak mısınız” diye sordu.
 
Vatan gazetesinden Levent İçgen’in haberine göre, Bakan Yılmaz, Acar’ın yazılı soru önergesine verdiği yanıt TSK’da Balyoz soruşturmasının yürütüldüğünü ortaya çıkardı.
 
GÖREVSİZLİK KARARI
 
“Bakan Yılmaz, Acar’ın sorusuna şöyle yanıt verdi: “Belirtilen davayla ilgili olarak; davada yargılanan bir personelin, kendisi ile ilgili belgelerin araştırılması ve belgeleri sızdıranlar hakkında işlem yapılmasına yönelik iddiaları kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Savcılığı’nca yapılan soruşturma neticesinde görevsizlik kararı verilerek, soruşturma dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Emekli bir personelin evinde ele geçirildiği iddia edilen flash bellek içeriğinde olan bilgi ve belgelerin doğruluğu konusunda yapılan inceleme sonuçları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.”
 
KOVUŞTURMAYA YER YOK
 
“2003 yılı Mart ayında 1’inci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinde basında yer aldığı gibi bir plan hazırlanıp hazırlanmadığı ve bu seminer ile ilgili bilgilerin basına sızdırılması olayı hakkında, 1’nci Ordu Komutanlığı AskerÓ Savcılığı tarafından 7 Eylül 2010 tarihli ve 2010/474 esas ve 2010/59 karar sayılı kovuşturmaya yer olmadığı kararı (KYOK) verildi. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin arama kararı sonucu Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan İstihbarat Şube Müdürünün odasının zemin döşemesinin kaldırılması sonucunda içinde çeşitli kitap, hard disk, video, ses bandı vs. malzemenin saklanmış vaziyette bulunması olayı hakkında Donanma Komutanlığı AskerÓ Savcılığı’nın 27 Şubat 2012 tarihli, 2012/39 esas ve 2012/26 karar sayılı KYOK verildiği ve yapılan itirazların Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce reddedildiği tespit edildi.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com