Bu defa kadın militanlar konuştu

Bu defa kadın militanlar konuştu
Sosyolog Dr. Necati Alkan PKK’nın bilinmeyen yüzünü açığa çıkardı. Alkan PKK’nın kadınlarıyla birebir görüşmeler yaptı ve bunu "PKK'da Semboller, Aktörler, Kadınlar" adıyla kitaplaştırıldı.

İşte PKK’nın kadınlarından örgütün kadına bakışı…

-PKK kadını 'Erkek militanları örgüte bağlama aracı' olarak kullanıyor.

- Örgüt özellikle intihar eylemleri içi kadınları kullanıyor.

-Kadınlar silahlı eylemlerden çok erkekleri motive eden roller üstleniyor.

- Sevgi, aşk ve cinsel ilişki örgüt içi inşa edilen cinsiyet hiyerarşisine göre üst yönetimde bulunanlara serbest, ancak alt düzeyde faaliyet yürüten militanlara yasak.

- Örgütte herhangi bir kadın ve erkeğin cinsel ilişki yaşaması durumunda erkeklere müsamaha ile yaklaşılırken, kadınlar tereddüt edilmeden infaz ediliyor.

-Kadının örgüte girdikten sonra kendi iradesiyle ayrılmasına izin verilmiyor. Böyle bir talepte bulunan kadınlar ‘ajan’ ya da ‘hain’ damgası yiyerek infaz ediliyor.

- Bilgi toplamada kadınlar kullanılıyor.

-Erkeklerin örgütten kaçmalarını engellemek ve örgüte yeni elemanlar kazandırmak için de kadınlara başvuruluyor.

Kadın PKK’lıların kendi ağızlarından itirafları…

-Zelal: Bir defa olsun babam 'kızımsın, seni seviyorum' desin, düşüncelerimi anlasın. Hiç bunu yaşayamadım. Ve bu boşluk beni dağa sürükledi.

-Bese: İşte dağdayım, silahım var, özgürüm diye düşünüyordum. Ama gördüm ki kendime ait bir kişiliğim bile yoktu.

-Rojin: Ben polisle karşılaşana kadar sıradan bir insandım. Bir gün gözaltına alındım. Çıkınca annem bile tanıyamadı. İntikam için PKK'ya katıldım.

-Pelin: Feodal Kürt erkeği üzerinde kadın çok etkilidir. Silahlı bir eyleme kadın militan gidiyorsa erkeğin gitmemesi mümkün değildir. Eylem öncesi kadın 'dilili' (zılgıt) çekti mi erkekler kendini eyleme mecbur hisseder.

-Ronanhi: Bazı eylemleri erkekler yapar, ancak 'kadın militan yaptı' diye Roj TV'den yayınlarlar. Böylece motivasyon sağlanır.

-Çiğdem: PKK kadınları örgütte tutmak istiyordu, çünkü kadınların örgütten ayrılması erkeklerin de örgütten kopuşunu hızlandırıyordu.-Leyla: Aslında PKK'ya katılmakla bir kölelikten diğer köleliğe geçmiştim ama farkında değildim.

-Beritan: (Kadınların 'iç istihbarat' amaçlı kullanıldığını anlatıyor.) Öcalan bize, 'Bana Cemal (Murat Karayılan) ne yapıyor, Abbas (Duran Kalkan) ne yapıyor, Cuma (Cemil Bayık) ne yapıyor bildireceksiniz' diyordu.

-Asya: Arkadaşım aşık oldu. Savunmaları alınmadan idam kararları verildi. Ama yalnızca kız infaz edildi.

-Zinarin: Şam'da okuduğum ilk kitap Böyle Buyurdu Zerdüşt'tü. Öcalan kitabı görünce 'Önce beni okuyacaksın' dedi.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com