Bu dehşet bir olay

Bu dehşet bir olay
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP’nin, Başbakan Erdoğan’ı soruşturmalarda izin yetkisine sahip tek adam yapan tek maddelik düzenlemesi için “Bu dehşet bir olaydır” dedi.

Sansursuzhaber/ÖZELCHP’li Atilla Kart, AKP’nin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski kurum yöneticilerini kurtarmaya yönelik tek maddelik düzenlemesiyle ilgili sansursuzhaber.com’a konuştu. “Bu dehşet bir olaydır. Bunun sonuçlarını tasavvur etmek istemiyorum” diyen Atilla Kart, “MİT’LE Emniyet’in birbirine düşmüş olmasını adeta birbirinin açığını yakalama pozisyonuna girmiş olmasının Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış güvenliğinde yarattığı o büyük tehlikeye kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum.  MİT Emniyet bir de kamu düzeni ve güvenliği müsteşarlığı diye bir müsteşarlık var ve tüm bu istihbaratı koordine eden birim. Bu nerede? Kamu düzenliği ve Müsteşarlığı bu işin neresinde?” dedi.

 VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

‘Yeni Yeşiller…Çatlılar…’

Kart, “Ortaya çıkan tablo şudur” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “ Bu yetkiyle birlikte artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti içinde yeni  Yeşiller’in yeni Çatlı’ların yeni Jitem süreçlerinin yaşadığını maalesef ve kaygıyla ifade ediyorum. Bu dönem başlıyor. Yetmiyor ona bir de Kamu Düzenliği ve Müsteşarlığı’nda sayıları bin mi beş bin mi olduğu bilinemeyen, öğrenilemeyen yabancı uzmanlar, FBI CIA uzmanları da eklenecek. Bu dehşet bir olaydır. Bunun sonuçlarını tasavvur etmek istemiyorum. Ama bu Türkiye’nin geleceği ve toplumsal barışı adına, demokrasi adına dehşet bir tablodur, vahim bir tablodur. Bu kabul edilemez. Bu noktada ümit etmek istiyorum. AKP içinde öyle veya böyle sağ duyu sahibi olduğunu inandığım milletvekillerine Genel Kurul’da bir kez daha bu gerçekleri anlatacağız. “

‘Başbakan’ın himayesinde çeteleşme yaratacak bir kadrolaşma’

Parti devleti ve polis devletinin artık Türkiye‘deki hukuksuzlukları kamufle etmeye yetmediğini belirten Kart, “Bunun ötesinde doğrudan Başbakan’ın himayesinde bir çeteleşme sonucunu yaratacak bir kadrolaşmadır bu. Yavuz Donat’ın 11 Temmuz 2003 tarihli Erdoğan’ın Özel Tim’İ başlıklı yazısını hatırlayınız. Bu bugün karşımıza çıkıyor. Bunun anlamı ve açıklaması budur. Burada artık tüm faili meçhullerin sorumluluğu ve adresi bu mekanizma olacaktır” dedi.

İşte Yavuz Donat’ın 11 Temmuz 2003 tarihli o yazısı…

Erdoğan’ın Özel Tim’i

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birkaç kez "yolsuzluğun damarına girdik" dedi ama... Hiçbir ayrıntı vermedi.. Bu konuda sorulan sorulara da "bekleyin" demekle yetindi?.. Neden?

Araştırdık.

Ve gördük ki Ankara'da, yolsuzlukları araştırma konusunda, TBMM'deki komisyonun dışında bir başka organizasyon daha var.

Doğrudan Başbakan'a bağlı bir organizasyon. İçişleri ve Adalet Bakanları'nın bilgileri dahilinde.

Bütün "iç güvenlik birimleri" de bu organizasyonun içinde.

Çalışmalar gizli. Çalışmaları yürütenler ise

En az beş yıldır yolsuzluk dosyaları üzerinde çalışan, operasyonel yeteneği yüksek, tribünlere oynamayan bir takım.

Bu işlerin yürütüldüğü karargaha gelince

O da gizli.

Bir bakanlık binası değil.

Ankara'nın göbeğinde, fakat "gözlerden uzak, kulaklara kapalı, dış etkilenmelerden arındırılmış, TBMM'ye yürüme mesafesinde" bir yer.


AK Parti ve CHP "yolsuzlukla mücadele" diyerek, seçmenden oy aldılar.

365'lik iktidar, halkın bu konudaki beklentisini biliyor.

Ayrıca, AB sürecinin de bir parçası olan bu konunun "üstüne üstüne gitmek" istiyor.

Böylece bir taşla birkaç kuş birden vurulabilecek. Topluma, yolsuzlukla mücadelede tavizsiz politika ve siyasi kararlılık mesajı verilirken...

AK Parti'nin en yakın rakibi konumunda görünen siyasi organizasyonun pozisyonu da, yasal süreçle değiştirilecek. (Cem Uzan ve Genç Parti olayı)

Tabii bu arada (önümüzdeki yasama yılında) Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nun raporu istikametinde bazı "Soruşturma Komisyonları" kurulacak.

Ve Meclis'in gündemine "Kimleri Yüce Divan'a gönderelim" oylaması gelecek.

Bütün bunlar, hükümetin "Temiz Türkiye, temiz siyaset" hedefinin gerektirdiği adımlar.

Ama bu hedefe yürünen zemin siyaset zemini... TBMM zemini.

Zeminin kayganlığı hedef sapmalarını doğurabilir.

Bu yönde bazı şüpheler doğdu bile.

Onun içindir ki...

"TBMM dışında... Başbakan'ın orkestra şefliğindeki bir organizasyonda... Yargıdan, güvenlikten ve ekonomik birimlerdeki uzmanlardan oluşan bir takımla" hızlı bir çalışma yürütülüyor.

Bu organizasyonun önünde "sır kavramı" diye bir engel de yok.Geçtiğimiz haftalarda yargıda ve emniyette bazı atamalar oldu. Ama yolsuzlukların kalbine inme organizasyonunda görev alan personele dokunulmadı.

"Dokunulmama olayı" da Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu tarafından sağlandı.


Organizasyon bir denizaltı gibi, sessiz ve derinden yol alıyor.

Operasyon liderleri takım disiplinine ve gizliliğe riayet ediyor.

Çalışmalar çok yönlü.

Örneğin "Önemli bir şahsiyet (siyasetçi değil), yurtdışından, üç yıl boyunca mal getirmiş."

Gümrük kayıtlarında görünen mal ile, Türkiye'ye giren mal birbirinden farklı.

Devletin kaybı yüzlerce trilyon.

Bu organizasyonun çalışmaları belli bir noktaya geldikten sonra, iki ayrı düğmeye aynı anda basılacak.

Bazı kişiler, doğrudan yargıya gönderilecek.

Bazı kişilerle ilgili olarak da Yüce Divan kapısının aralanması için TBMM'ye başvuru süreci işletilecek.

Siyasi kararlılık, etkileme gayretlerine kapalılık, devletin tüm tepe kurumlarının aynı takım içinde çalışması, bu organizasyonun başarı şansını artırıyor.

Ama risk faktörü de yok değil.

Organizasyon eğer

1. Kişisel ve kurumsal intikama, hesaplaşmaya yönelirse...

2. Organizasyonun siyaset ayağı, bu işten, yaklaşan yerel seçimler için rant elde etmeye kalkarsa...

3. Ve şu ana kadar perdenin arkasında kalmaya özen gösterenlerin içinde şov yapmaya, kahraman olmaya yeltenenler çıkarsa...

Bir çuval incir berbat ediliverir.


Yasal uyarı : Bu haber Sansursuzhaber.com'un özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kullanılması halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Haber: SERAP BELOVACIKLI
(SRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com