Bu direniş nasıl devam etmeli?

Bu direniş nasıl devam etmeli?
Gençler Gezi Parkı'yla başlayan, ifade özgürlüğü ve yaşam tarzına müdahaleye karşı direnişe dönüşen eylemlerin nasıl kalıcı olacağını tartışıyor

Yaklaşık 3 haftadan fazla bir süredir sokaklarda meydanlarda ve tabii ki parklarda süren eylemler yerini yavaş yavaş pasif direnişe bırakıyor. Duran adam eylemleriyle de daha sessiz bir biçim alan olaylarda artık gençler bu sürecin düşünsel bazda nasıl kalıcı olacağını tartışıyor. Birçok kişinin beklentisi olan ve kendine sorduğu soru ise 'Bu eylemlerden aktif bir örgütlenme ve platforma geçilecek mi?' sorusu.

Direnişin ve halkın kararlılığının meydanlarda gösterildikten sonra aynı tavrın günlük hayatta da kaybolmaması gerektiğini düşünen eylemciler iki konuda birlik olunmasından yana, forumlar ve boykotlar. Birçok parka düzenlenmeye başlanan, herkesin gelip fikrini çözüm önerisini paylaştığı bu forumlar bilikte hareket etmeyi ve ortak tavır almayı sağlıyor. Abbasağa, Yoğurtçu, Maçka ve Cihangir parkında insanlar iş-okul çıkışı gelerek demokratik bir ortamda haklarını ve özgürlüklerini konuşuyor.

Her türlü ayrıştırıcı dilden uzak bu forumlar demokrasi kültürünü yaygınlaştıran ve özgürlükçü ve genç bir bakış açısı sunan bir hareket olma yolunda önemli adımlar atıyor.

'BOYKOT ET GÜCÜNÜ GÖSTER'

Çözüm önerilerinden bir diğeri de boykot. Yaşanan süreçte sessiz kalan, hükümet korkusuyla susan, acımasızca iftira atan ve sokaklarda yaşanan şiddete duyarsız kalan tüm medya organlarını, tv ve gazeteleri, cadde ve sokaklarda kapılarını kapatıp insanlara yardımı çok gören restoran ve kafeleri boykot etmek ve sermayeye halkın gücünü göstermek gerektiği konuşuluyor. Eylemin ilk günlerinde herşeyi görmezden gelen medya bu boykot hareketlerinde öne çıkan en önemli başlık. Forumlarda konuşanlar İnsanları hedef gösteren provakatif haberler yapan gerçeği çarpıtan tüm gazete tv ve internet sitelerinin izlemeyerek satın almayarak boykot edilmesinin ana akım medyada çok şeyi değiştireceğine inanıyorlar. Sosyal medyanın gücünü en net gördüğümüz bu olaylar artık bir değişimin de habercisi oldu.

Özellikle Doğuş Grubu ve Ferit Şahenk'e yönelik büyük bir tepki var ve twitterda gezen boykot listelerinde Doğuş Grubu'na ait tüm markalar başı çekiyor. Aynı gün aynı başlığı atan 7 gazete ve Amanpour skandalı sebebiyle Takvim gazetesi de listedeki diğer isimler. Mekanlar konusunda özellikle müdahaleler sırasında insanlara kapılarını kapatan ve polise yardım edip halkı içeri almayanlara karşı büyük bir kızgınlık var. Boykot listelerinde yanlı haber yapan internet siteleri de yerini almış. Sadece eli taşlı sopalı kişileri göstererek bunun şiddet içerikli bir protesto olduğu izlenimini vermek isteyen siteler de listede mevcut.

Boykot Listesinin tamamı için tıklayınız...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com