Bu Fener Adam Olur!

Bu Fener Adam Olur!
F.Bahçe dün sahasında konuk ettiği rakibi Eskişehirspor'u rahat geçti..

Cihan Demirci / elmahaber

Fenerbahçe son haftalarda oynadığı futbolla beğeni topluyor. Hücuma çok hızlı çıkışları, göbekten ve kanatlardan ayrı ayrı ofansif organizasyonlar üretebiliyor olmaları onları başarılı kılıyor. Hücumdaki bu çeşitlilik ve sürat rakip takımları zor durumda bırakıyor.

Dün Eskişehir mücadelesinde de yine etkili bir Fenerbahçe izledi futbol severler. Maça öyle bir başladı ki sarı lacivertli ekip, henüz ilk dakikalarda farka koşabilirdi. Nitekim ikinci dakikadaki akın ile penaltı kazanan F.Bahçe 1-0 öne geçti.

Her şeyin mükemmel gözüktüğü F.Bahçe’de tek sorun savunma zafiyeti. Kaleci Volkan’ın performansı oldukça iyi bu sezon. Ancak savunma hattında zaman zaman açıklar verebiliyor takım. Bu açıklardan mütevellit Volkan’ın da zor anlar yaşadığı, hatta bazen çaresiz kaldığı oluyor. Lugano ve Yobo’nun kaliteleri tartışılmaz. Görülen o ki henüz tam bir uyum yok. Bu uyumsuzluk da beklenmedik goller olarak yansıyabiliyor F.Bahçe kalesine. Es Es’in de beraberlik golü bu şekilde geldi zaar. Yine de bu ikili Bilica’nın yer alacağı savunma kurgusundan çok daha fazla güven veriyor. Malum farkı ikiye çıkarıp rahatlayan Kanarya’nın yediği ikinci golde bariz bir Bilica hatası vardı.

Emre ve Lugano’nun Agresiflikleri

Emre’yi neredeyse her maçta hakemle tartışırken görmek mümkün. Hatta bu tartışmada hakeme yaptığı el kol hareketleri, mimikleri ve agresifliği aşırı dozda. Her pozisyonda hakeme itiraz etmesi ise alışkanlık olmuş. Nedendir bilinmez hakemlerin de inanılmaz bir müsamahası var Emre’ye karşı. Bir gün cesaretli bir hakem Fener’in maçını yönetirse, çift sarı kartla oyundan atılıp maçın henüz başlarında takımını on kişi bırakması muhtemeldir.

Lugano kendini geçen sezona göre biraz daha frenlemiş. Ancak bu fren bile dün atılmasını engelleyemedi. Takımda Bilica’nın performansı göz önünde bulundurulursa Lugano’nun eksikliği önemli bir dezavantaj oluşturuyor. Dün kendisi ile birlikte rakip oyuncu da atılınca belki büyük bir tehlike oluşturmadı F.Bahçe için. Ya F.Bahçe on kişi kalıp rakibi koca bir devre on bir kişi devam etseydi? Hal böyle iken bu iki önemli oyuncunun bu derece pervasız davranmaları anlaşılmaz. Yönetimin ve Aykut Hoca’nın uyarması gerekliliği de göz ardı edilemez.

Hücum Zenginliği
Fenerbahçe’de dün Dia yoktu. Ancak bu yokluk hissedilmeyecek kadar az etkiledi Kanarya’yı. Deyim yerindeyse sağ kanatta rakip savunmayı hallaç pamuğu gibi atıyor Dia. Son dakikalarda oyuna girdiğinde de bunu gösterdi. Rakip savunmayı adeta ipe dizer gibi çalımlayıp şutunu çektiyse de kaleyi bulamadı. Dia eksikliğine rağmen F.Bahçe’nin sağ kanattan sayısız atak geliştirdiğini görmemek imkansız. Bilhassa Gökhan Gönül savunmadan yaptığı çıkışlarla yıldızlaştı.

Niang gibi önemli bir oyuncu yoktu yine. Nöbetçi golcü Semih ise onun yokluğunu hissettirmedi. Tabi ki özellik olarak farklı oyuncular. Ama F.Bahçe takım olmayı başarmış görünüyor. Aykut Kocaman’ın Alex’e bağımlılığı bitirme formülü işe yaramış. Sağ ve sol kanatlardan yüklenen kanarya aynı zamanda göbekten Alex ya da Emre ile bastırıyor ve rakibi çökertiyor. Hızlı gelişen ataklarda rakibi üzerine çeken Alex boşta kalan arkadaşını görüyor ve gol geliyor. Bu tipik bir Fener atağı olmuş durumda. Alex’in var olduğu birçok maçta bu pozisyonu tekrar tekrar yaşamak mümkün. Kanatlardaki oyuncuların şahsi yetenek ve becerileri, süratleri de F.Bahçe’nin önemli kozlarından.

Dün maçı kazanırken tüm bu özelliklerini ortaya koydu sarı lacivertliler. Velhasıl kelam F.Bahçe bu performansını sürdürdüğü sürece sezon boyunca şampiyonluk yarışının içinde var olacaktır. Hatta zor zamanlar yaşayan rakipleri karşısında en büyük rakibinin sadece Trabzonspor olacağını iddia etmek bile yanlış olmaz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com