Bu Film Çok Ses Getirecek!

Bu Film Çok Ses Getirecek!
Said-i Nursi'nin hayatını anlatan film 'Hür Adam', çok ses getirecek...

Said-i Nursi’nin hayatını anlatan 'Hür Adam' filmi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Mehmet Tanrısever’in yaptığı, 7 Ocak’ta vizyona girecek olan film, pek çok tartışmayı yeniden gündeme getirmeye aday. Filmin 'bir insan' filmi olduğunu belirten Tanrısever, en çok ses getirecek sahnelerinin başında ise Atatürk ve Nursi’nin karşılaştıkları sahne olacağını söyledi.

Tanrısever, çekimleri sekiz hafta süren filmde Said-i Nursi’nin hayatının tamamının anlatılmaya çalışıldığını belirtti. Senaryosunu Ahmet Çetin ve Mehmet Uyar’la birlikte yazdıklarını söyleyen Tanrısever, "Said-i Nursi’yle ilgili 6 bin sayfa kitap okudum, 20 farklı kitaptan faydalandım, değişik yazarlar ve fikirlerden bir ortak akıl oluşturdum. Bu film Gandi’den, Çağrı’dan etkileyici. Bu filmde Türkiye’de kullanılmayan D21 dijital bir malzeme kullandık" dedi.

FETHULLAH GÜLEN ONAY VERDİ
Filme Kültür Bakanlığı’nın destek vermediğini ve kimsenin sponsor olmadığını söyleyen Tanrısever, "Said-i Nursi’ye herkes kafasında ne kadar değer veriyorsa o kadar beğenecek ya da eleştirecek. Eğer Said-i Nursi’yi bir melek gibi hatasız görüyor öyle bakıyorlarsa eleştirebilirler tabi" dedi. Tanrısever senaryo aşamasında cemaatin fikir önderleri ve 300’e yakın kişi ile görüştüklerini de belirtti.

ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in senaryoyu okumadığını ama Gülen’e böyle bir film çekmeyi istediğini söylediğini, Gülen’in de çekmesine onay verdiğini belirten Tanrısever, filmi vizyona girmeden Amerika’ya giderek Fethullah Gülen’e izlettireceğini de söyledi.

Tanrısever filmin Kürt sorunun çözümüne büyük katkı yapacağını iddia ederek, "Filmde Said-i Nursi, kendilerine katılmasını isteyen Şeyh Sait ve isyancılara 'Yüzlerce yıldır bizi idare eden bu Türkler bundan sonra da bizi idare edecektir. Eğer menfi insanlar varsa onlarla mücadele edin ama Türklere kılıç çekmek haramdır' diyor. Nursi’nin bu birleştirici fikirleri filmde pek çok sahnede yer alıyor" diye konuştu.

MAHKEMEYE İSYAN SAHNESİ
Yönetmen Mehmet Tanrısever, filmdeki bir sahneyi de şöyle anlattı: "Bir onbaşı geliyor. O kadar alim olan Nursi, onbaşıya 'Peki kardeşim, sen devletin adamısın, devletin görevini yapıyorsun' diyerek onbaşıya karşı çıkmıyor ama bir zalimin karşısında bacak bacak üstüne atıyor hiç de minnet etmiyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com