"Bu generallerin darbe planları olsaydı..."

"Bu generallerin darbe planları olsaydı..."
Washington Times'ta Türkiye hakkındaki yazılarıyla tanınan Amerikalı yazar Luke Montgomery, Balyoz Davası'nda alınan kararları eleştirdi.

 Washington Times'ta Türkiye hakkındaki yazılarıyla tanınan Amerikalı yazar Luke Montgomery, Balyoz Davası'nda alınan kararları eleştirerek, "Bu generallerin darbe planları olsaydı biraz daha "gizli' ve "dar' bir çerçevede tutulurdu diye düşünüyorum. Sonradan üretilen sahte "delil', yani CD'den bahsediyor, çok kaygı verici ve sanki mahkeme bunu dikkate almamış. Bence bu davada soru işaretleri çok fazla" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'nin yönünün Batı'ya dönük olduğunu düşündüğünü, buna karşın son 10 yılda yaşananların kafasında soru işaretleri oluşturduğunu belirten Montgomery, "Her ne kadar Başbakan Erdoğan'ın Libya, Tunus ve Mısır'da yaptığı açıklamalar tersini gösterse de Fazıl Say ve Ahmet Şık gibi insanlar hakkında hazırlanan iddianameler ciddi sorunlara işaret ediyor. Laik ve özgür bir devlette bunlar olmamalı" ifadelerini kullandı.

-"SİTEM NEDEN BLOKE OLDU ANLAMADIM"-

Türkiye'de Ahmet Şık'ın yargılanma süreci ve Fazıl Say hakkında yazdığı yazılarla tanınan Montgomery, kendisine ait internet sitelerine Türkiye'den ulaşılamadığını öğrendiğini belirtti. Montgomery, siteye neden ulaşılamadığı konusunda bilgileri olmadığını kaydederek, "Neden bloke olduğu, tam olarak ne zaman bloke olduğu konusunda net bir bilgimiz yok. Bildiğim şey şu. Site açıldığında Türkiye'den erişilir idi ve çok kısa bir zaman sonra erişilemez oldu. Düzenli olarak tanıdığım Türklere sitemi açıp açamadıklarını soruyorum. Cevaplar hep olumsuz. Ama Suudi Arabistan'dan tutun Malezya ve Fas'a kadar diğer İslam ülkelerinde herhangi bir yasak getirilmiş değil ve bunun gibi ülkelerden insanlar sürekli sitemizi ziyaret ediyor. Türkiye'de takip etmeye çalıştığım davalarla ilgili olup olmadığını da kesin olarak bilemiyorum" diye konuştu.

-"AHMET ŞIK VE FAZIL SAY İDDİANAMELERİ CİDDİ SORUNLARA İŞARET EDİYOR"-

Montgomery'nin, Türkiye'nin Ortadoğu kültürüne mi yoksa Batı kültürüne mi ait olduğu konusundaki değerlendirmesi ise şöyle:

"Aslına bakarsanız burada önemli olan Türkiye'nin kendini nerede gördüğü. 10 sene önce bu soru bana sorulsaydı derdim ki "Türkiye kesinlikle Avrupa ile birleşecek ve çağdaşlaşma yolunda daha da ilerleyecek. Arap kültürel emperyalizminden uzaklaşmış, feodal zihniyetten kurtulmakta olan Türkiye Batı'da yer alacaktır.' Fakat AKP'nin çok güçlü ve uzun süreli bir biçimde ortaya çıkmasıyla ve yaptığı bazı açılımlarla insanın kafasında ister istemez bazı soru işaretleri oluşuyor. Bu durum kitapta da işlenen bir konu. Çünkü günümüzde dinin siyasete bu şekilde girmesi Batı'da kabul edilemeyecek bir durum. Tabii Batı da geçmişte bu sorunları yaşadı ama acılı ve asırlar süren bir mücadelenin sonunda laik anlayış tam anlamıyla hâkim oldu. Şartlar tabii ki çok farklı. Atatürk bir laiklik anlayış getirdi Türkiye'ye. Ama laiklik burada artık tehdit ediliyor gibi. Her ne kadar Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar tam tersini gösterse de Fazıl Say ve Ahmet Şık gibi insanlar hakkında hazırlanan iddianameler ciddi sorunlara işaret ediyor. Laik ve özgür bir devlette bunlar olmamalı."

-"TÜRKİYE'DEKİ YARGI SÜREÇLERİNDE ÇOK FAZLA SORU İŞARETİ VAR"-

Türkiye'deki yargılama Ergenekon, Balyoz gibi yargı süreçlerini yakından takip eden Montgomery, Balyoz Davası'ndan çıkan kararlar hakkında ise şunları ifade etti:

"Türkiye'de yaşadığımdandır ama ben de iyice komplocu oldum. Bu işlerin detaylarını bilmesek de dışarıdan bakıldığında bir "derin devlet' çatışmasına benziyor. Şunu da söylemeliyim, "derin devlet' kavramını bile Türkiye'de öğrendim. Gazetecilere büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Hele tutuklu yargılanmaları çok yanlış. Mahkeme tarafından suçlu bulunana kadar insan suçsuz muamelesini görmelidir. Bu insanlar kamuya zarar verecek katil, tecavüzcü falan değil ki. Ailelerinden medyada çıkan yazıları okuyorum ve çok üzülüyorum. Hayatları mahvolmuş. Devletin temel görevi bireylerin haklarını korumaktır. Burada gözetilen kesinlikle o haklar değildir. Balyoz Davası'na gelince bu generallerin darbe planları olsaydı biraz daha "gizli' ve "dar' bir çerçevede tutulurdu diye düşünüyorum. Sonradan üretilen sahte "delil', yani CD'den bahsediyor, çok kaygı verici ve sanki mahkeme bunu dikkate almamış. Bence bu davada soru işaretleri çok fazla."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com