"Bu gerçekler Ankara'ya yansımıyor"

"Bu gerçekler Ankara'ya yansımıyor"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, köprü faciasına ilişkin ihmal iddialarına yanıt vererek, “İhmal iddiaları ile ilgili bilgi geldi. Ama, ben bu olayda böyle doğrudan siyasal iktidarı eleştirmek ya da onlar işte görevini yapmadı gibi bir duyguya kapılm

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, köprü faciasına ilişkin ihmal iddialarına yanıt vererek, “İhmal iddiaları ile ilgili bilgi geldi. Ama, ben bu olayda böyle doğrudan siyasal iktidarı eleştirmek ya da onlar işte görevini yapmadı gibi bir duyguya kapılmak istemiyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine giderek yıkılan köprüde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Köprünün sağlam kısmının üzerinden yıkılan yeri inceleyen Kılıçdaroğlu, kurtarma çalışmalarında görev yapan 2 balık adamdan da bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından olay yerinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine, Filyos Nehri’nin ıslah edilmesinin mümkün olmadığını, Büyük Filyos Projesi çerçevesinde nehir alanının ele alınıp yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Umarım bu ders olur ve gereği yapılmış olur. Ölen yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. 5 yurttaşımızın köprü çöktükten sonra onların da kayboldukları ve onlara da ulaşılamadığı ayrıca yetkililer tarafından ifade edildi” dedi.

“UYGAR ÜLKELER RİSK MEYDANA GELMEDEN ÖNLEM ALIYOR, BİZ İSE İNSANLAR YAŞAMINI YİTİRDİKTEN SONRA”

Kılıçdaroğlu, köprüyle ilgili bir takım ihmal iddiaları olduğunun sorulması üzerine ise, “İhmal iddiaları ile ilgili bilgi geldi. Ama, ben bu olayda böyle doğrudan siyasal iktidarı eleştirmek ya da onlar işte görevini yapmadı gibi bir duyguya kapılmak istemiyorum. Böyle bir eleştiri getirmek istemiyorum. Bu projenin ele alınması ve bu nehrin ıslah edilmesi lazım. Taşkınlar hemen hemen her yıl oluyor. Bu sefer büyük bir felaketle sonuçlandı. Ama bu taşkınların olmasına karşın siz 5 milyon TL’lik bir kaynak ayırarak, nehri ıslah etmeye çalışıyorsunuz. Bu mümkün değil. Mümkün olmadığını gördük. Yurttaşlarımızın hayatı söz konusu burada, onlar yaşamlarını yitirdiler. İnşallah ders olur ve gerekli kaynak ayrılmış olur” yanıtını verdi. Bir gazetecinin köprünün ayakları ile ilgili eleştirilerini dile getirdiğini ve bu köprünün heran yıkılabileceğini ifade ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sonuçta o gazeteci arkadaşımız burada yaşıyor ve gerçekleri görüyor. Ama maalesef bu gerçekler Ankara’ya bizim arzu ettiğimiz ölçüde yansımadığı için gerekli önlemler alınmıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de risk olan alanlarda önce riskin meydana gelmesinin beklendiğini ardından ise önlem alınmaya çalışıldığını, uygar ülkelerde ise risk tespit edilir edilmez önlem alındığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Bu nehrin ıslah edilmesi gerektiğini defalarca ama defalarca, yıllarca ama yıllarca pek çok kişi dile getirdi. Buradaki insanlarda dile getirdiler ama önlem alınmadı. Şimdi köprü yıkıldı, yurttaşlarımız yaşamlarını yitirdiler. Umuyoruz bu bize son bir ders olur. Bir daha risk oluştuğu zaman, önceden önlemini almış ve insanların yaşamını tehlikeye atmamış bir konumda oluruz diye düşünüyorum. Umuyorum böyle olur” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Yolgeçen köyüne geçerek afette yaşamını yitiren bir kadın vatandaşın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com