Bu hafta vizyona girenler- 9 Kasım

Bu hafta vizyona girenler- 9 Kasım
The Master, Frankenweenie, Katil Joe, Mükemmel Plan, Sessiz Tepe: Karabasan 3D ve Marley bu haftanın yenileri...

Mükemmel Plan (Friends With Kids)

Yetişkin komedi furyasının kadınlar özelinde bayrağı elinde taşıyan örneklerinden "Nedimeler (Bridesmaids)"in dört oyuncusunu Kristen Wiig, Maya Rudolph, Chris O'Dowd ve Jon Hamm yeniden bir araya getirmesiyle dikkat çeken Mükemmel Plan (Friends With Kids), çevrelerindekilerin yavaş yavaş çoluk çocuğa karışmasını izleyen ve nihayetinde arkadaş gruplarında bekâr kalan tek yakın dost olan Jason ve Julie'nin aldıkları ilginç bir planla başlıyor. İkili, çocuk sahibi olmanın ilişkiler üzerinde kötü bir değişikliğe neden olduğunu düşünerek, duygusal yakınlık olmadan çocuk yapmaya karar verir. Başlarda imkânsız gözüken bu olay başarıya ulaşsa da, aşktan kaçış yoktur... Aynı zamanda Jon Hamm'ın sevgilisi olan Jennifer Westfeldt'in yazıp, yönetip hem de başrolü oynadığı bu 10 milyon dolar bütçeli ilk film, ilk kez Toronto Film Festivali'nde görüye çıkmıştı. Eleştirmenlerin, klişeler barındırsa da filme geçer not verdiğini ekleyelim.

Frankenweenie

Hollywood'un en yaratıcı yönetmenlerinden, son olarak Karanlık Gölgeler (Dark Shadows) filmiyle izlediğimiz dahi sinemacı Tim Burton, bu yılki ikinci filmiyle karşımızda. Bir erkek çocuğu ile sevimli köpeğinin yürekleri ısıtan ilişkisini anlatan Frankenweenie, yönetmenin ilk kez Disney'de çalıştığı sırada kısa film olarak çektiği kısa metraj filmin stop-motion olarak uzun metraja uyarlanmış hali. Karanlık öyküsü ve Disney tarzından uzak oluşuyla Burton'ın Disney'den kovulmasına neden olan bu kısa filmin üzerinden geçen 18 senenin ardından kendini bu sefer yüksek bütçeli bir sinema uyarlamasına dönüştüren Frankenweenie'de Burton'ın klasik çizgisini, gotik sanata olan saygısını ve kara mizaha olan yatkınlığı tekrar görmek mümkün. Senaryosu Tim Burton'ın fikrinden yönetmenle pek çok projede birlikte çalışan John August tarafından kaleme alınan filmde çok sevdiği köpeği Sparky'yi kaybeden genç Victor, en iyi arkadaşını tekrar hayata döndürmek için bilime başvuruyor. Fakat ortaya istemeden de olsa bazı korkunç sonuçlar çıkıyor. Siyah-beyaz ve 3D çekilen film Roger Ebert tarafından 3 yıldız almayı başardı.

Marley

Sadece müzisyen kişiliği ile değil, sosyal ve politik konular hakkındaki tavrıyla da 20. yüzyılın en önemli ikonlarından biri olan Bob Marley'in hayatını mercek altına alan belgesel Marley, sanatçının müzisyen kimliğinin yanı sıra sosyal ve politik mesajlarla nasıl bir dünya ikonu haline geldiğinin izini sürüyor. Yönetmenliğini belgesel sinemanın önemli ismi Kevin Macdonald'ın yaptığı belgesel, yedi senelik uzun soluklu bir araştırma, röportaj ve aile arşivinin değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıktı.

Katil Joe (Killer Joe)

Oscarlı usta yönetmen William Friedkin'in yönettiği Katil Joe, yönetmenle daha önce Böcek (Bug) filminde de çalışmış olan senarist-oyun yazarı Tracy Letts'in aynı isimli Broadway oyunundan perdeye taşındı. İlk gösterimini Venedik Film Festivali'nde yapan ve ABD'de 18 yaş sınırlamasıyla vizyona giren yapım, sert tavrı ve kara film atmosferiyle dikkat çekiyor. Bir uyuşturucu borcu nedeniyle annesini öldürmeyi ve gelecek sigorta parasıyla borçlarını kapatmayı düşünen oğul Chris, yarı polis yarı kiralık katil Joe ile anlaşır. Fakat depozito konusunda anlaşılamayınca Joe, Chris'in kız kardeşini teminat olarak alır. Bilindik Amerikalı Aile kavramını altüst eden bu vurucu yapım, sonuna dek sürükleyici olmayı başarırken, usta sinemacı Friedkin'in yıllara meydan okuduğunun da bir kanıtı olarak okunabilir.

Sessiz Tepe: Karabasan 3D (Silent Hill: Revelation 3D)

İlk olarak aynı isimli video oyunundan perdeye taşınan Sessiz Tepe (Silent Hill)'nin devam filmi olan Sessiz Tepe: Karabasan 3D (Silent Hill: Revelation), Michael J. Bassett'in yönetmenliğinde çekildi. Kadrosunda Sean Bean, Adelaide Clemens, Carrie-Anne Moss ve Kit Harington gibi isimlerin yer aldığı film, karşılarına çıkan tehlikelerden hayatı boyunca kaçarak kurtulmayı deneyen Heather Mason'ın, babasının ortadan kalboymasıyla onun aslında sandığı kişi olmadığını öğrenmesiyle başlıyor. Bu gerçekle yüzleşen Mason, kendisini sonsuza dek hapsetmek isteyen, dehşet dolu bir dünyaya giriş yapar. 20 milyon dolar bütçeli film gişeden 31 milyon dolarla ayrıldı. (BRK)

beyazperde.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com