Bu haftasonu mazeret sınavları var!

Bu haftasonu mazeret sınavları var!
Milli Eğitim Bakanlığınca, bu yıl ilk kez 8. sınıflar için düzenlenen merkezi ortak sınavlara katılamayan 46 bin öğrenci için hafta sonu mazeret sınavları yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), bu yıl ilk kez 8. sınıflar için düzenlenen merkezi ortak sınavlara katılamayan 46 bin öğrenci için hafta sonu mazeret sınavları yapılacak.

MAZERET SINAVLARI 14-15 ARALIK’TA

MEB tarafından bu yıl uygulamaya geçilen Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’na katılamayan öğrenciler için 14 Aralık Cumartesi ve 15 Aralık Pazar günü mazeret sınavı yapılacak.

Bakanlık, 28-29 Kasım’da gerçekleştirilen ortak sınavlara 8. sınıfta öğrenim gören 1 milyon 290 bin 717 öğrencinin, yurt içi ve yurt dışı 972 sınav merkezinde 14 bin 407 okulda ve 86 bin 25 sınıfta katılımı planlanmış ve bu yönde her türlü hazırlık yapılmıştı. Ancak sınavlara katılım 1 milyon 244 bin 733 ile yüzde 96,4 oranında gerçekleşti, 45 bin 984 öğrenci ise sınava katılmadı.

Okul Müdürlükleri tarafından ortak sınavlar sonrasında sonrasında, mazeretlerini sınavlardan önce bildiren ve sınav günü mazeretli ya da mazeretsiz olarak ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin bilgileri sınav günü son oturumdan sonra e-Okul sistemine işledi. E-Okul sistemine işlenen bilgiler doğrultusunda Bakanlık, mazeret durumuna bakılmaksızın sınava katılmayan tüm öğrenciler için sınav yerleştirmesi yaptı.

Bu doğrultuda hafta sonu gerçekleştirilecek mazeret sınavlarına 45 bin 984 öğrenci katılabilecek şekilde hazırlıklar yapıldı.

Öğrenciler, Bakanlıkça 818 merkezde sınava alınacak. Sınavlarda yaklaşık 8 bin 42 öğretmen ve 2 bin 601 idareci de görevli olacak.

Mazeret sınavlarının ilki 14 Aralık Cumartesi günü yapılacak. İlk gün Türkçe, matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi sınav oturumları gerçekleştirilecek. Öğrenciler 15 Aralık Pazar günü ise fen ve teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarına girecek. Oturumlar 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak. Sınavlar saat 12.00′de tamamlanmış olacak.

TELAFİ SINAVLARINDA DA AYNI KURALLAR GEÇERLİ

Telafi sınavlarında da asıl sınavlarda uygulanan kurallar geçerli olacak.

Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın alınacak.

Bunları bulundurduğu belirlenen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak.

Sınav bitiminden önce gelen tüm öğrenciler sınava alınacak, sınav bitmeden öğrenciler sınıflarından çıkmayacak. Geç gelen öğrencilere ek süre verilmeyecek.

Öğrenciler sınavlarda kendi kalem ve silgilerini kullanacaklar. Daha önce olduğu gibi polis tarafından üst araması yapılmayacak. Sabah 09.00’dan öğle 12.00’ye kadar sürecek sınavlarda her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20’şer soru sorulacak. Her oturumun ardından yarım saat dinlenme arası verilecek. İlk gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına, ikinci gün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ile yabancı dil sınavlarına girecekler.

PYBS sınavı yok!

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanıyla değerlendirilecek.

SONUÇLAR OCAK’TA AÇIKLANACAK

İkinci dönem Merkezi Ortak Sınavları ise 28-29 Nisan’da aynı derslerden yapılacak. İkinci dönem telafi sınavları da 10-11 Mayıs’ta uygulanacak. İlk dönem sınav sonuçları ocak, ikinci dönem sonuçları ise haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-okul üzerinden yayımlanacak. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav itirazları, sonuçların açıklanmasından en geç 5 iş günü içinde yazılı olarak Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK’e yapılacak. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com