Bu İddialar Jandarmayı Hayli Karıştıracak

Bu İddialar Jandarmayı Hayli Karıştıracak
PKK ve Dev-Sol'un naylon örgütü olduğu ileri sürülen Devrimci Karargah Örgütü'nün yöneticilerine eğitimi Jandarma'nın verdiği iddia edildi.

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da sanık olarak yer aldığı Devrimci Karargah örgütü davasının iddianamesindeki iddialar Jandarma'yı karıştıracak.

İddialara göre, PKK ve Dev-Sol'un naylon örgütü Devrimci Karargah'ın liderlerine jandarma tarafından eğitim verildiği, istihbarat desteği sağlandığı ortaya çıktı.

Örgütün lideri firari İbrahim Bingöl, Jandarma'da Komando Astsubay Muzaffer Mehmetçiler'den eğitim aldı. Örgüt üyesi Ulaş Erdoğan ise liderlerden Serdar Kaya'nın JİTEM'le çalıştığını söyledi.

Selimiye Kışlası'na havan topu saldırısı, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na bombalı saldırı ve 1 polisin şehit olduğu Bostancı'daki çatışmayla gündeme gelen Devrimci Karargah terör örgütü yönetici ve elamanlarına Jandarma'nın eğitim verdiği ortaya çıktı. Aralarında Hanefi Avcı'nın da bulunduğu 22 sanıklı Devrimci Karargah terör örgütü iddianamesinin ek delil klasörlerindeki belgelerde örgüt elemanlarının 'Jandarma A tipi Özel Kuvvetler' tarafından eğitildiği belirtiliyor. Soruşturmayı yürüten savcılığın tespitlerine göre, PKK ve Dev-Sol ile bağlantılı ve işbirliği içindeki 'taşeron' ve 'naylon' bir terör örgütü olan Devrimci Karargah elemanlarına Jandarma Komando Astsubay Muzaffer Mehmetçiler bomba ve suikast eğimi verdi.

SUBAYDAN ÖRGÜTE İSTİHBARAT

İddianame eklerinde, Dev-Sol ve devamı niteliğindeki Devrimci Karargah arasında bağlantıyla ilgili çarpıcı tespitlere yer verildi. Jandarmada görevli subaylar tarafından, şehirde eylem yapacaklar için takip-tarassut-suikast-istihbarat; dağda eylem yapacaklar için de çatışma, karakol baskınları, pusu kurma, bombalama gibi eğitimler verildiği belirtildi. Eklerde Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Necmi Suna'nın Devrimci Karargah örgütünün liderlerinden İbrahim Bingöl'e istihbarat bilgisi ve patlayıcı sağladığı yeraldı. 1990-1991-1992 ve 1993 yıllarında gerçekleştirilen eski MİT mensubu Hiram Abas, Emekli Paşa İsmail Selen, Emekli Orgeneral Memduh Ünlütürk, Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz, eski MİT Müsteşarı Adnan Ersöz, Emekli Paşa Kemal Kayacan gibi birçok sansasyonel eylemin de bugünkü Devrimci Karargah'ın lider kadrosu tarafından organize edildiği gizli tanık ifadeleriyle kanıtlandı.

SUİKASTLER SERVİS EDİLİYORDU

17 Mayıs 2008'de, Devrimci Karargah'ın çekirdek kadrosuyla ilgili ifade veren eski Dev-Solcu gizli Tanık 'Dilovası', örgütün 90-92 yıllarında gerçekleştirdiği söz konusu suikastlar için örgütün hiçbir istihbarat çalışması yapmadığını belirterek "İstihbarat çalışması olmadan çok ciddi ve gizli nokta eylemlerin, örgütün merkezi tarafından ekiplere ulaştırılmasında derin bağlantıların olduğu ve adeta eylemlerin servis edildiğini söyleyebilirim" dedi.

BOMBALAR YÜZBAŞI NECMİ'DEN

Eski örgüt mensubu gizli tanık 'İsmet' ise 16 Mayıs 2008 tarihli ifadesinde 'Jandarma A Tipi Özel Kuvvetler Birliği'nden subaylarla görüşmeler yaptıklarını ve örgüt liderlerinin bir çoğunun bu birlikteki askerler tarafından eğitildiğini anlattı. 'İsmet' "Bu birliklerde subay olarak görev yapan görevlilerle örgütün talimatıyla görüşmeler yapıyor, silah, patlayıcı ve istihbarat konularında bilgi alışverişi yapıyorduk. O dönemlerde Jandarma A Tipi Özel Kuvvetleri'nde görevli Yüzbaşı Necmi Suna vasıtasıyla örgütün eylem için ihtiyaç duyduğu patlayıcı ve silahlar ile eylem istihbaratını tedarik ediyordum... Jandarma Genel Komutanlığı'na Yüzbaşı Necmi Suna'nın çağırmasıyla gidiyordum, beni kapıda karşılıyordu. Operasyonlarda attı kullandı göstererek sakladığı daha doğrusu bana öyle söylediği TNT, dinamit, el bombası, silah, mermi gibi malzemeleri kışlanın içerisinde yani askeri lojmanların içerisinde bana veriyordu. Arandığım dönemde dahi Jandarma Genel Komutanlığı'na gidiyordum" ifadelerini kullandı.

BEKAA'DA JANDARMA EĞİTİMİ

Kendisinin de aralarında bulunduğu üst düzey 3 yöneticinin, Bekaa'da silahlı ve ideolojik eğitim aldığını belirterek sözkonusu eğitimi Jandarma'da görevli Komando Astsubay Muzaffer Mehmetçiler'in verdiğini belirtti. İsmet, "Mehmetçiler şehirde eylem yapacaklar için takip-tarassut-suikast-bombalama-istihbarat; dağda eylem yapacaklara çatışma, karakol baskınları, pusu kurma, gibi eğitimler verdi" dedi.

Suikast istihbaratını yüzbaşıdan aldı

İsmet, Devrimci Karargah'ın liderlerinden İbrahim Bingöl'ün de jandarmadan eğitim alan 3 yöneticiden biri olduğunu söyledi. Savcılık tespitlerine göre, Dev-Sol'un darbeci kanat sorumlularından Bingöl için gizli tanık İsmet şöyle konuştu: "Birçok öldürme ve bombalama eylemlerinde bulunmuş İbrahim Bingöl de Jandarma A tipi özel kuvvetlerde görevli subaylarla görüşüyordu. Onlarda bilgi ve istihbarat aldığını net olarak biliyorum.

İbrahim Bingöl, Hulusi Sayın suikastı sonrası yakalandı. Kısa bir süre sonra tutuklu bulunduğu cezaevinden örgüt üyelerinden Lütfi Topal ile firar ettiler." Ayrıca iddianameye giren 'Ali' kod adlı Lütfi Topal, 20 Haziran 1991'tarihli ifadesinde, emekli paşa İsmail Selen'in öldürülmesiyle ilgili istihbaratın, Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Necmi Suna tarafından verildiğini söyledi.

JİTEM BAĞLANTILI

Soruşturmada tutuklanan Devrimci Karargah üyesi Ulaş Erdoğan ise örgütün liderlerinden Serdar Kaya'nın JİTEM bağlantısı olduğunu anlattı. Erdoğan, "Serdar Kaya ile ilgili 1990'lı yıllardan beri derin ve karanlık bağlantıları olduğu yönünde net bilgilerim vardı. JİTEM yetkilileriyle görüşürken görüldüğünü babası anlattı. Sarp Kuray'ın Beşiktaş'ta MİT görevlileriyle yaptığı görüşmenin Serdar Kaya'ya ulaşması şüphelendim. JİTEM bağlantısını kendi ağzıyla itiraf etmesine gerek yok. Serdar Kaya'nın verdiği eylem talimatları ve örgütün yaptıkları bu bağlantıyı doğruluyor" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com