Bu kadar da olmaz!

Bu kadar da olmaz!
İstanbul Boğazı'nda yapılan temizlikte sualtından ilginç eşyalar çıktı

Deniz Liman Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği'ne bağlı dalgıç polisler, Üsküdar'da denizin dibinden çöp çıkardı. Üsküdar sahilinde yapılan çalışma öncesi gazetecilere çalışma hakkında bilgi veren Sualtı Grup Amiri Hüseyin Yücel Turan, Deniz Liman Şube Müdürlüğü
Sualtı Grup Amirliği olarak, toplumda bilinç uyandırmak, denizleri korumak ve muhafaza etmek, insanlara temizlik duygusu aşılamak amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

Faaliyetin konusunun denizlerde meydana gelen kirliliğin önüne geçmek olduğunu dile getiren Turan, çalışmanın insanlarda denizlere karşı biraz daha bilinç uyandırmak maksadıyla yapıldığını anlattı.

Turan, çalışmada, Sualtı Grup Amirliğine bağlı 10 tane dalgıç polisin 2 saat süreyle denizin dibinde temizlik yapacağını belirterek, "Bu iki saatlik zaman içinde göreceksiniz ki, bulunduğumuz konumda suyun altında bebek arabasından, tabelalara, alaturka, alafranga tuvalet taşlarına kadar, lastik tekerleklere kadar bir çok kirlilik mevcut. Bunlar insanlar tarafından atılmış kirlilikler. Çalışmada inilecek derinlik 15 metre. 15 metreden sonrası denizin dip florası. 15 metreden kıyıya doğru pislik yoğunlaşmış durumda..." dedi.

Üsküdar sahilinde çalışma yapılan yerin İstanbul'un çok küçük bir noktası olduğunu vurgulayan Turan, "Bir Kalamış Marina'ya, Su Adası tarafına ya da Haydarpaşa istikametine doğru gidildiğinde burada da şişeler, camlar, tabaklar, bardaklar gibi insanlardan kaynaklanan bir çok pislik var" diye konuştu.

Turan, bu deniz temizliğinin periyodik olarak bir program doğrultusunda kayda alındığını ve İstanbul'un değişik noktalarında da yapılacağını belirtti

Açıklamanın ardından dalgıç polisler kıyafetlerini giyerek suya daldı. Polisler, topladıkları çöpleri denizin dibine indirilen demir bir kafesin içine doldurdu. Kafes, kıyıda bulunan bir teknedeki vinç yardımıyla teknenin içine alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz hizmetlerine ait atık temizleme teknelerinin de destek verdiği çalışmada, denizin dibinden, bebek arabası, çok sayıda araç lastiği, klozet, gemi halatı, muska, akü, demir boru, cam şişe, metal raflar gibi eşyalar çıktı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com