Bu kadarına ‘yok artık’

Bu kadarına ‘yok artık’
Atatürk’ün armağan ettiği bayramların AKP tarafından teker teker kaldırılması gündemdeyken tarih profesörü Mehmet Çelik AKP’nin yapamadığını yaptı ve gerekçeleri kendi bakış açısıyla özetledi

19 Mayıs’ın yasaklanmasının ardından 30 Ağustos ve 23 Nisan da hükümetin gündemine alındı. Çelik, akıllara durgunluk veren açıklamalar yaptı.

‘Bacak bayramı’

Milli Bayramları ‘bacak bayramı’ olarak yorumlayan Celal Bayar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, açıklamalarına şöyle devam etti: “Halk bu bayrama ne diyor, bütün millet bunu bilir "bacak bayramı" denir. Mini denilen ama miniden de öte bir genç kızın külodunun görüleceği şekilde bir miniydi. Normal bir mini değildi.”

‘Öyle bayram mı olur?’

Çelik hızını alamadı ve bayramların Atatürk tarafından armağan edilmediğini söyleyerek, “Dikkat ederseniz bayram kutlaması değil, askeri marşlar söyleyen, askeri adımlarla yürüyen, statlarda öğrenci bayram mı kutluyor sanıyorsunuz, öyle bayram mı olur? Atatürk Dolmabahçe'de hasta olduğu sıralarda ona moral vermek için valilik ayarladı, takaya binen birkaç tane genç, ‘19 Mayıs, büyük Ata’mızın doğum günü’ diye geçiş yaptılar. Faşist İtalyan, Almanlar’ın yapmış olduğu faşist ritüeli aynen alıp adapte ettiler yorumlarında bulundu.

Millete eziyet ediliyormuş

Bayramların çağdaşlıkla ilgisinin olmadığını belirten Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Bu neyin çağdaşlığı, Veliler çocuklarının o halde görülmesini istemiyorlardı. Devlete karşı gelmiyorlar. Çocuklarını törenlere göndermemek için rapor alıyorlardı. Bakanlıktan emir geldi, raporlar geçersiz sayıldı. Kimse bunun adına çağdaşlık demesin, bu bir cinnet halidir. Bu millete eziyet ediliyordu."

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com