Bu kafenin sahibi sokak kedileri

Bu kafenin sahibi sokak kedileri
Sokak hayvanları yararına dünyada Japonya’dan sonra ikinci olarak Eskişehir’de açılan “Cafe’de Kedi” adlı kafenin gelirinin büyük bir kısmı sokak kedilerine harcanıyor.

Sokak hayvanları yararına dünyada Japonya’dan sonra ikinci olarak Eskişehir’de açılan “Cafe’de Kedi” adlı kafenin gelirinin büyük bir kısmı sokak kedilerine harcanıyor.

24 Kasım 2012’de 4 hayvan sever tarafından İstiklal Mahallesi’nde kurulan işletmede, üzerinde kedi figürlerinin bulunduğu çeşit çeşit hediyelik eşyalar satılıyor. Bu eşyaların satılmasından ve kafeden elde edilen gelirin, sokak kedilerinin bakımlarının yapılması ve sahiplendirilmesi için kullanılıyor. Her bölümünden değişik cinslerde kedilerin çıktığı kafeye ilk giren müşteriler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Kafenin ortaklarından Didem Erşan Üstündağ, halkın kafeye ve kedilere büyük ilgisi olduğunu fakat hayvan severlerden destek beklediklerini söyledi. Hayvan sever arkadaşlar olarak böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdiklerini ve kafede yapılan faaliyetleri anlatan Üstündağ, “Burada kedileri ilk olarak kısırlaştırıyoruz, aşılarını yapıyoruz ardından da yuvalandırıyoruz. Hayvanları sahiplendirdikçe boşalan yerlerimize yeni hayvanlar alıyoruz. Bu şekilde bir sirkülasyon yaparak hem hayvanlara faydalı olmaya çalışıyoruz, hem de sokaklardaki, kapı önlerindeki hayvanları kısırlaştırıp mahalledeki düzeni sağlamaya çalışıyoruz. Açıldığımız günden bu yana yaklaşık 50 kediyi kısırlaştırdık, 30’a yakında kediyi sahiplendirdik. Ayrıca tedaviye cevap vermeyen birkaç tane de kedimizi maalesef kaybettik. Bazı hayvanların tedavisi için de maddi olarak hayvan severlere destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Kafeye gelen herkese parayla hayvan almaları konusunda tavsiyelerde bulunduklarını aktaran Üstündağ, evlerde hayvanların doğurtulmaması ve ele gelen hayvanların kısırlaştırılması gerektiğini de ifade etti.

Üstündağ, kafede bulunan bir bölümde kedi figürlü hediyelik eşyalar satılarını da anlatarak şöyle konuştu:

“Kafemizde bulunan storeda hediyelik eşyalar satıyoruz. Bu bölümümüzdeki hediyelik eşyaları hem kendimiz yapıyoruz hem de evlerinde bir şeyler tasarlayan ve üreten insanlardan alıyoruz. Bu sayede evlerinde iş yapan insanlara da destek olmuş oluyoruz. Ayrıca oradan kazandığımız parayla kedilerimizin hem tedavilerini yapıyoruz hem de mama ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”
Şuanda 15 kedinin bulunduğu bildirilen kafede, 4 hayvan sever ortağın kurduğu özel düzen sayesinde hayvanlar, otel konforunda yaşamlarını sürdürüyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com