Bu kelimeler artık yasak

Bu kelimeler artık yasak
Cumhurbaşkanı Gül'ün, bugün onayladığı yasa ile "sakat, çürük ve özürlü" kelimeleri yasaklandı

Bu kelimeler artık yasalarda, “engelli” ifadesi ile değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; bazı kanun ve kanun hükmünde, kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunu bugün onaylayarak, Resmi Gazete’de yayımlanması için Başbakanılğa gönderdi.

Artık resmi belgelerde; askerliğe elverişli olmayana “çürük”, iş hayatında çalışma konusunda engeli olana da “sakat” denemeyecek.

4 PARTİ DESTEK VERMİŞTİ

Yasa, Meclis’te 4 partinin onayı ile kabul edilmişti. 87 yasadan sakat kelimesi çıktı Yasayla; Sermaye Piyasası Kanunu, Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Askerlik Kanunu, Medeni Kanun, Terörle Mücadele Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Sosyal Hizmetler Kanunu,  Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Dernekler Kanunu, Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun da aralarında bulunduğu 87 kanundan “özürlü”, “sakat” ve “çürük” gibi ifadeler çıkartıldı.

ARTIK ÇÜRÜK RAPORU YOK

Çürük kaldırıldı Askerlik Kanunu’ndaki “çürük” ifadesi yerine “askerliğe elverişli olmama” cümlesi kondu.

KİMLİKLER DEĞİŞECEK

Kanunun geçici 46. maddesindeki “özürlüler” ibaresi ise “engelliler” olarak düzenlendi. Kanuna göre; engelliler, daha önce ilgili mevzuata göre aldıkları sağlık kurulu raporlarına istinaden yararlandıkları haklardan raporun geçerlilik süresince yararlanmaya devam edecek. Engellilerin durumlarını niteleyen belge, kimlik, kart ve benzeri belgelerin yenilenmesi gerekmeyecek.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com