Bu konuşma MHP'lileri çileden çıkardı!

Bu konuşma MHP'lileri çileden çıkardı!
AKP Milletvekili İsmet Uçma'nın, 27 Mayıs ve Alparslan Türkeş ile ilgili laf atması, MHP milletvekillerinin tepkisine yol açtı...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, depremde ölen öğretmenlerin aileleri ile yaralı öğretmenlere 10'ar bin lira verileceğini anımsatarak, "Sanki bakanlığın kasasından veriliyor. Milli Eğitim Vakfı'nın, hayırseverlerin parasıyla caka yapmayın" dedi.

 CHP, Danışma Kurulunda oybirliği sağlanamadığından 'milli eğitim sistemindeki eksikliklerin' belirlenmesi amacıyla verilen Meclis araştırma önergesinin, bugün görüşülmesine dair grup önerisini Genel Kurulun gündemine getirdi.

İNCE, NİYE DÜĞÜN YAPTINIZ!

Öneri lehinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Van depremi nedeniyle Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edildiğini, bunun 'fırsatçılık' olduğunu savundu. İnce, "Cumhuriyetin resepsiyonlarını iptal edip, gazetelerin resepsiyonuna katıldınız, acılar var dediniz, düğünden düğüne koştunuz" dedi.

İnce, 1999 depreminden sonra kutlamaların kısmi olarak iptal edildiğini ifade ederek, 'Bülent Ecevit, törenleri iptal etti ama düğünden düğüne gezmedi' diye konuştu.

AKP'DEN CUMHURİYETCİYİZ SAVUNMASI!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, hala kaç öğretmenin enkaz altında olduğunu bilmediğini iddia eden İnce, enkaz altında yaşamını yitiren öğretmenlere Milli Eğitim Vakfı'ndan 10 bin lira verileceğinin duyurulduğunu anımsattı. "Vakıf ile bakanlığın ne alakası var ' diye soran İnce, 'Sanki bakanlığın kasasından veriliyor. Hayırseverlerin parasıyla caka yapıyorsunuz, vakfın, hayırseverlerin parasıyla caka yapmayın" dedi.

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, "Siz Cumhuriyetin edebiyatını yapmaya devam edin, biz Cumhuriyeti yüceltmeye devam edeceğiz. Yücelttiğimiz için de milletimiz her seçimde oyumuzu artıyor. Cumhuriyetçi geçinip, altını oyanlara bu millet asla izin vermez. AKP olarak Cumhuriyetimize gönülden bağlıyız. Biz Cumhuriyet üzerinden geçinenlerden değiliz. Cumhuriyet tüccarlığı yapanlardan olmadık, olmayacağız" diye konuştu.

Işık, 1999 depremininden sonra dönemin Başbakanı Bülent Ecevit imzalı genelgede, 29 Ekim törenlerinin sadece Anıtkabir ve Atatürk anıtlarına çelenk koyma şeklinde olacağının yer aldığını belirterek, "Ecevit'in Cumhuriyetçiliğini mi sorgulayacağız" diye sordu.

O SÖZLER MHP'LİLERİ KIZDIRDI!

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yerinden söz alarak, Işık'ın, AKP'nin, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırdığını söylediğini ifade ederek, "O zaman rahmetli Menderes'in mücadelesini inkar edenler, bugün bu sıralarda oturuyor. 14 Mayıs 1950'den itibaren çoğulcu demokrasiye geçilmiştir. Demokrasinin ilerlemesine katkı sağlayan bütün devlet adamlarına şükrediyoruz" dedi.

TÜRKEŞ'İN MEZARINDAN GEÇERKEN DİKKAT ET!

Vural'ın bu sözlerine AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın, 27 Mayıs ve Alparslan Türkeş ile ilgili laf atması, MHP milletvekillerinin tepkisine yol açtı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türkeş'in mezarından geçerken bile dikkatli olunması gerektiğini söylerken, Vural da Uçma'nın özür dilemesini istedi.

Tartışmanın sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi. Aranın ardından söz alan Vural, Uçma'nın kullandığı ifadeyi geri almasını talep etti.

TÜRKEŞ İHTİLAL METNİ OKUDU!

Bunun üzerine kürsüye çıkan Uçma, Türkeş'in insan astığını söylemediğini, söylediyse bile bunun sehven olduğunu ifade etti. 27 Mayıs'tan bahsettiğini belirten Uçma, Türkeş'in ihtilal metnini okuduğunu ancak ihtilali yapanlardan ayrıldığını söyledi.

TÜRKEŞ'İN OĞULLARINDAN ÖZÜR DİLEDİ!

Uçma, "Türkeş'in oğlu, bizim milletvekilimiz, Türkeş, çok saygı duyduğumuz bir liderdir. Bu değerlendirme, bir iritasyon ile böyle anlaşılmış, söz böyle çıkmışsa özür dilerim. Ölünün arkasından konuşmak bize yakışmaz, sizin konuşmanız üzerine ağzımızdan çıkmışsa özür diliyorum, geri alıyorum" dedi.

Çalışma süresinin sona ermesinin ardından TBMM Başkanvekili Yakut, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

Genel Kurul gündeminde yer alan bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarıları ise çalışma süresinin yetmemesi nedeniyle görüşülemedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com